Bebeklilere tavsiyeler

Selam Bebeğim,

 

Güzel gözlerine bakıp konuşanlara, bin muhteşem güneş gibi görünen gülüşünü kıvırıveriyorsun dudağından. Beniyse başka tavlıyorsun: Geçen gün atıverdin ilk kahkahanı, seni güldürmeye çalışan aile eşrafını kıskandıran.


Oğluna aşık gıcık analar

Bebek bakımı anne için bir oryantasyon. Ben aslında bu kuru bitirmiş bir kız annesi olarak yaşayıp gidiyordum, hayırlı damatları evrenden çağıra çağıra. Arada da taş atıyordum oğluna aşık analara. Meğer bu işin kaderi buymuş. Oğlan anası olunca gelin beğenmez oluyormuşsun, en yakın gelin adayına daha yirmi yıl olsa da.

İlk Sözler

Küçücük diyaframından o kükremeli sesler nasıl çıkıyor bilmiyorum ama arada ‘.nnne’ler kaçıyor ağzından. Ki tüm diğer uluslar bebeğin ağzından saçılıveren ilk seslerden ‘mama’yı nasıl duydular anlamamaktayım. Orta Asya’dan başka sesli bebekler mi çıkıyor, meraktayım?!

Pişik

Anne sütüyle beslendiğinden bu durakta pek inmesek de, o bize uğruyor ara ara. Evde dakiğiz de, türdeş anne bulup çeneye verince, kaçıyor bazen bez değişimlerin dışarıda. Çantada markaların numunelerini; küçük, kapaklı ve pratikler diye taşıyor olsam da, güveniyorum pişik için tabiatın iki harikasına. Ya anne sütüne buluyorum kırmızıya çalan pembe totonu, ya da organik soğuk sıkım zeytinyağına. İkisinden daha etkilisini görmedim henüz herhangi bir markada.

Konak

Konak istemeyen anne, yenidoğan bebesinin kafasını yıkamasın şampuanla. Bu kadar netim bu konuda. Geçirmek içinse bkz. pişik çareleri: Ya zeytinyağı sürün, ya da anne sütü konağına.

Arabada durmama

Ana kucağında, oto koltuğunda, bebek arabasında duran bebek var mı bilmiyorum. Varsa anlamıyorum, neden düşmemiş payıma. Ablanla gezerken çile doldururduk; O kucakta, bebek arabası yanımızda. Sende bunu yapmamaya yeminli olduğumdan, pusete asılan oyuncaklardan edindim, ne gerek var diye almadığım ablana. Ve vallahi işe yarıyormuş arkadaş. 60 lira bu huzuru satın alıyor, aman deyim acabalanan analar.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön