Yenidoğan bebeğimin uykusu nasıl uzar?

“Bebekler olimpiyatlarda yarışmak için çok kısa boylu olabilirler, ama günde ortalama 16 saatle uyku şampiyonluğunda dünya rekoru kesinlikle onlardadır. Ancak yenidoğan uykusu gece ve gündüze serpiştirilmiş, konfeti gibi küçük küçük parçalara bölünmüştür.”

 Böyle der Harvey Karp bebek uykusunu konu edindiği son kitabında. Sorun bir anneye: Bu durum piyango kazanıp da ödülü kuruşlar halinde almak değildir de nedir?

 

Yenidoğan bebeğine bakan ya da ikinci çocuğu çok istemesine rağmen tereddüt eden her anne, size önce uykudan dertlenecektir.

 

Zira bir kadın doğum öncesi tonla para verilmiş kotları, ona endamını veren beli, kuafördeki nazlı saatleri, dizilere doğru uzatılmış ayak parmakları olmadan yaşayabilir; ama uykusuz asla.

 

Eğitim ve kariyer derdine düşmüş, anne olma yaşını ötelemiş, haliyle 30 küsur yıldır güzel güzel uyumuş tür için, ‘kevgire dönmüş uyku’ bildiğiniz kıyma makinasıdır: O alımlı kadını bir insansıya, kocanın eş dediği kişiyi de stop düğmesine basmayı unuttuğu heavy metal şarkıya dönüştürür.

 

Biliyorsunuzdur belki: Amerika'da yapılan son çalışmalar sonucu obezite, boşanma, düşmüş hayat kalitesi, bebeğine bakım vermek istememe olan doğum sonrası depresyonu hormonlara değil, uykusuzluğa bağlıyor. İşte düşen verimi şurada anmıyorum bile.

 

Peki ne yapsak da bebekler azıcık fazla uyusa, bizi de eski uykumuza kavuştursa?

 

Açlıktan ölmek üzereyken önüme düşen elma gibi buldum ben de Gün Yayıncılık’tan son çıkan bebek uykusu kitabını.

 

Harvey Karp anneannelerimize dönüyor, bebeğe ve kapanmakta olan göz kapaklarımıza uykuyu nasıl fısıldayabileceğimizi anlatıyordu. Hem de kısa ama çok etkili 3 öneriyle.

 

İlk çocuğumuzu büyütürken 20 ay 3 saatten fazla kesintisiz uyumadığımdan "Olamaz" dedim. Olabiliyormuş oysa.

 

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı uykusuzluk çölünde kaybolmuş yeni ebeveynler için vahalara nasıl ulaşılabileceğini gösteriyor. Kitaptaki prensiplerin geniş bir özetini ise yarından itibaren hamileveanne.com’da paylaşacağım.

 

‘Uykusuz Anneler’den istifamı kabul buyurun lütfen.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön