Bebek Günlüğü'nde 8. hafta bebek gelişimi

Merhaba 8 haftalık neşe torbam,

 

Geceleri delik deşik uyuduğunda beni ‘insansı’ya, aklımı da salçalı yemekler için bir kevgire döndürüyorsun. Ama itiraf edeyim, şahane zamanlaman:

 

Tam gücümün bittiğini düşündüğüm anda, “bin muhteşem güneş” gibi görünen o gülücüğü kıvırıyorsun dudağının ucundan. Yemin ederim, böyle aşk yaşamadım ben bunca zaman.

 

Ağ < Kanat < Pelerin < Süt

Beni resmen ailenin sana tapan diğer kalabalığından ayırıyor; mıkırtılarına memem dışında çare buldurmayarak ‘insansı’yı Spider Man, BatMan, Süper Man, gibi bir süper güce döndürüyorsun.

 

Evet belki dünya değil, ama sinema endüstrisi yalan söylüyor. Aslında süper güçler erkeklerden değil, annelerden çıkıyor. Varsa aksini iddia eden, iki elini sıkıp ağlarken ikizkenar üçgen olan dudaklarından kopan çığlıkları vereceğim kucağına.

 

8 haftalık bebek gelişimi ve kardeş kıskançlığı

Seni karnından tuttuğumda kafanı kaldırıyor, ‘uuu uuu’ diye sesler çıkarıyorsun. Vula Mastori’nin muhteşem kitabı Dorilenya’daki dili konuşuyor, ablana hem senin hem de diğerlerinin dilini konuşan annenle mesajlar iletiyorsun:

 

Onu ne kadar çok sevdiğini söylüyor, saçlarının güzelliğinden bahsediyor, okula gitmek, resim çizmek, tuvaleti kullanmak gibi hiyerarşide onu yükseklere koyan şeyleri ne zaman yapabileceğini soruyorsun.

 

‘Kıskanıyordur o’ diye varsayanlara inat, ablanı resmen kendi tarafına çekiyorsun. Ablan sana ‘Dondik’ diyor, artık biliyorsun.

 

Arada kimi daha çok seviyoruz diye yoklama çekmiyor değil ablan, tamam. Biz de dün doğmadık dondiğim: Odaya sen girince ilginin önce onda olmasını, seninle ilgili yapılacak bir şeyde ondan izin alınmasını sağlayarak, aldığı taltifi sağlamlıyoruz. Böylece artan statüsü ve sorumlulukları, yeni rolüne daha kolay alışmasını sağlıyor.

 

Bebeklerin göz rengi

“En sevdiğini gözlerinden sorun” derler ya insana, ben bu soruda şimdilik çuvallıyorum: Göz rengini henüz tam bilmiyorum. Onu bana fısıldayacak 9. ayını, hamileyken yüzünle buluşmayı beklediğim gibi bekliyorum. Galiba sen o koyulukta tüm ergenliğimin bayıldığı, babanın çakır renkli gözlerini saklıyorsun.

 

9. haftanı merakla bekliyorum meleğim, biliyorsun seni seviyorum.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

 • Karın sıkılaştıran egzersizler
  Karın sıkılaştıran egzersizler

  Süresi : 03:33 İzlenme : 1532

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön