Çalılıktaki Kimsesiz Kuşlar

Kızımın okulunda iki özel çocuk var: Yuvadan geldikleri için, hayata ‘öteki’ olarak başlayanlardan onlar. Maalesef! Güzelim gülüşlerine bakıp hayran olacak ya da kaprislerine cansiparane dayanacak ana -babaları yok. Ya öldüler, ya bırakıp gittiler...

 

Çocuk dünyasının kırılganlığına karşı bir kalkan gibi gördüğüm bizim okul, onlar için bir yeryüzü cenneti, biliyorum. Ama sonrası?

 

Akşam hallerini düşündükçe gamlı baykuş oluyorum bu günlerde. Bir görsem, anneliğin onca zor taleplerine dayanan omurgam bir anda çökecek biliyorum. Aslında hayatın hoyratça kaçırdığı nazik yaşamlar yokmuş gibi mutlu bile olabiliyorum, bunları düşünmeyi unuttuğum zamanlarda.

 

Tamam hep vardılar. Ama uzaktaydılar. Çocuksuz günlerimizde gönlümüzden koparsa belki edilecek bir yardımın ucundaydılar. Çok çalıştığımız için maaşlarımızla şımarttığımız vurdumduymazlığımızın ötesinde kalıp, akıllara bile gelmeyenlerdi onlar.

 

Bir çocuğu büyütmeye gör, telefonun gece gündüz modu gibi değişiyor hayat. Şimdi yaralıyor yalnızlıkları beni, kendi kalabalığımdan, çocuğuma verebildiğimden utandırıyor.

 

Biliyorum ki, adını yazarken bile insanı yaralayan ‘kimsesiz çocuklar’la bir aile ortamının sevgiyle sardığı çocuklar arasındaki farkı kapatmak imkansız.

 

Peki yok mu mümkünü?

 

“Öteki, hele de çocuksa, candır” diyen bir tanıdığım da takılmış aynı düğüme.  İki çocuğun eğitim masrafları için Adım Adım yol almaya karar vermiş. 2007 yılından beri ihtiyaç sahibi STK’lara spor aracılığıyla kaynak yaratıyor.

 

Sonunda dokunacağı bizim iki çocuk değil. Ama minik bir yürekse akıldaki, hangisi olduğu fark eder mi?

 

‘Gamlı baykuşum ben de’ diyorsanız, O’nun topladığı desteğe siz de katılabilir ya da kendini sökük hayatları onarmaya adamış Koruncuk Vakfı'na katkıda bulunabilirsiniz. Koruncuk, ailesi olmayan, kişisel varlığı tehdit altında olan, istismara uğramış, savunmasız çocuklar için “Çocuk Köyleri” kuruyor ve onlara güvenli bir yaşam alanı sunuyor.

 

10, 20, 50 fark etmez, insanın harcadıkça çoğalacağı tek yer burası sanki. Siz ne dersiniz?

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön