Orta kulak iltihabı denen ceberrut

Çocuk doktoru ofislerinin SSS’inde orta kulağın tavan yaptığı mevsime hoş geldiniz. Bazılarınız en az 1 aydır buradasınız biliyorum. Hatta 2 yıldır sakınılan antibiyotiğin miniğinizle tanışıklığını lanetliyorsunuz belki, kim bilir.

 

Kafanızı mı salladınız? Orta kulak iltihabı için çocuğunuzun sürekli antibiyotik kullanması fikrine, siz de gıcık oluyorsunuz.  

 

Tamam bazı doktorlar işi riske etmek istemiyor, en ufak ihtimalde bile en sıkı önlemi alıyorlar, anlıyorum. Ama sormak istiyorum: Antibiyotik almanın maliyeti ne olacak?

 

Antibiyotik vücuttaki bakteri ile savaşırken "bu yararlı bizden, bu kötü" demeden tümünü süpürüyor. Bu da bir sonraki sefer hastalığa daha açık bir vücut demek. Üstelik orta kulak enfeksiyonları nadiren bakteriden, daha ziyade virüslerden mütevellitken…

 

Bir de antibiyotiğe bağışıklık geliştiren bakteri konusu var. Yani sen ilacı aldıkça, etkisizleşiyor meret. “Vermiyorum ben arkadaş, savulun” da diyebileceğin bir konu değil ki!

 

Bir eczacı demişti ki, “Çocuğunun kulak memesinin arkasına bas, viyaklamıyorsa sorun çok ciddi değildir. Ateşi varsa, memenin arkasında bariz bir hassasiyet oluşmuşsa, tedaviyi başlat.”

 

Ama doktor doktoru sevmez diye de bir laf var. Birinin öteki dediğine, diğeri beriki diyiveriyor. “Zar çok hassas efendim, oraya bir şey olmasına izin veremeyiz” diyen de var. Orta kulak iltihabı mikrobik değil, mekanik bir hastalıktır, çocuklarda hemen her gribin sonu orta kulağa varabilir. Paniklemeyin, antibiyotik ve kortizonlu spreyleri hemen vermeyin” diyen de...

 

Ne demiş Amerika’ya göçen eski çocuk doktorumuz Dr. Kadir Tuğcu*:

“Küçük çocuklarda kulak iltihapları, antibiyotiklerle halledilemez, zira buradaki problem mekaniktir. Bilhassa grip esnasında su gibi olan burun akıntısı, zamanla koyulaşır, iyileşirken kıvamı artar. Bu esnada öztaki tüpünde oluşan ödem nedeni ile, orta kulağı nemli tutan sıvı bu tüpten akamaz ve içerde birikir. Zamanla zara tazyik edince ağrı başlar ve zar kızarır.

 

Burada yapılacak şey, ilaçlı burun damlaları ile öztaki borusundaki ödemi çözmektir. Bu damlalar burun mukozası için sakıncalı olabileceğinden en fazla 3 gün kullanılır.

 

"Ateş olmadan antibiyotik kullanmayın.” 

 

Benim çalışmalarını severek takip ettiğim Prof. Ahmet Aydın** da sondaki safta, hatta Türkiye’deki orta kulak vakalarında %90 oranında gereksiz yere antibiyotik kullanıldığını da açıkça belirtiyor. Aslında Amerikan Pediyatri Akademisi bile semptomların kendiliğinden geçip geçmediğini anlayabilmek için antibiyotik vermeden 48 – 72 saat beklenmesini öneriyor.***

 

Lakin semptomun kendiliğinden geçmesi için beklemek de makul gelmiyor bana. Kanımca bu aşamada direnci yükseltmek ve seyrin kötüye gidişini engellemek lazım. Yoksa hastalığı ciddileşmiş bir çocuk ve daha uzun süren bir antibiyotik tedavisini göğüslemek gerekebilir.

 

Öyleyse bakalım…

 

Ne zaman orta kulaktan şüphelenmek gerekir?

 

Küçük çocuklar sebepsiz yere ağlamaya başlıyorsa, kulağını çekiştiriyorsa, biraz daha büyük çocuklar "kulağım ağrıyor" feryadında bulunuyorsa…

 

Erken safhada farkına vardık. Şimdi ne yapalım?

 • Anneannelerimizden bildiğimiz ve homeopatide de önerilen şu yöntem denenebilir: Kuru soğanı soyup ortadan ikiye bölüyor ve sıcak-ılık olana kadar ısıtıyorsunuz. Sonra bir tülbente sarıp çocuğunuzun ağrıyan kulağına sarıyorsunuz. Soğandan çıkan gazlar iltihabın iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Bu arada ılık suya bal, limon ve zencefil karışımını da çocuğunuza içirebilirsiniz. Bebekler için bal önerilmediğinden bu yöntem biraz daha büyücek çocuklar için.
 • Eczanenizden sandal ağacı ve okaliptus karışımı yağı ve doktorunuza danışarak pediyatrik spreyleri önerilen süreyi geçmemek üzere kullanabilirsiniz.

 

Belki ceberrutu bu sayede antibiyotiksiz atlatabilirsiniz.

 

Ancak bunlar bir annenin tecrübesinden süzdükleri. Her çocuk ve hastalık kendine özel olduğundan siz mutlaka doktorunuza danışın. Olur ya, antibiyotikten önce şunu 2 gün deneyelim diyebilirler.

 

*Dr. Kadir Tuğcu, www.anneoluncaanladım.com

**Prof. Ahmet Aydın, www.saglikbugun.com.tr

***avivaromm.com

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Ekim 2018 Pazartesi 00:00

  Merhaba. Kadir bey asla ve katiyen soğan suyu veya herhangi bir damla onermez kulağa. Bunlar iltihabın ters akıntı ile içe boşalmasına sebep olur ameliyatlik olursunuz der.

  Cevapla
 •  
  31 Mart 2018 Cumartesi 21:55

  Isıtılmıs soğan ve soğan suyunun iltihaplı kulağa uygulanması sonucunda kulak zarı tahribatı ve işitme kaybı yasayan hastalar var mutlaka doktora danışin

  Cevapla
 •  
  21 Mart 2018 Çarşamba 22:21

  Bize de kulağa tüp, geniz eti ve bademciğin alınması gerekiyor dendi. Gittiğimiz bütün doktorlar aynı şeyi söyledi. Direndik, yapmadık. Burundan balon şişirme gibi alternatif yöntemler ile sıkıntıları atlattık. İlerleyen yıllarda bu sorunlarımız tamamen geçti ve artık tekrarlamıyor çok şükür.

  Cevapla
 •  
  08 Aralık 2017 Cuma 21:35

  Ben 2 yıl boyunca oğluma neredeyse ayda 2 defa orta kulak iltihabı yüzünden antibiyotik verdim kullandığımız burun spreyleri allerjik şuruplar da çabası.. sonunda sifayi nasil mi buldum? Bir damla soğan suyuyla. Ağrıyan kulağa bir damla soğan suyu damlatin ağrı bir dakika demeden geçecek...

  Cevapla
 •  
  22 Mart 2017 Çarşamba 23:47

  Benim cocugun 5 yaşında 4 kutu antibiyotik kulandık 3 te iğne geçmek bilmiyor kulak iltihabı ne yapalım hocam

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön