Emzirmenin sağlığa 10 faydası

Emzirme konusu gündeme gelince ben pek bir hassas oluyorum. Çok şükür ki kızımı 14 ay emzirdim. Ancak hep söylerim, hoş sadece benim söylememe gerek yok, emzirme hakkında nerede, ne okursanız okuyun, ilk şu cümle ile karşılaşırsınız: “Emzirmek içgüdüsel ve doğal bir davranıştır, ancak aynı  zamanda da öğrenilen bir sanattır.”

 

Evet, aynen böyle. Ben de ilk başlarda birtakım sorunlar yaşadım. Doğum yaptığım hastanedeki bebek hemşiresinin ve çocuk doktorunun yanlış yönlendirilmesi sonucu, “acaba ben kızımı hiç emziremeyecek miyim?” endişesine kapıldım, daha doğrusu sağ olsunlar kapılmama neden oldular. Bu ayrı bir konudur, şimdi değinmek istemiyorum. Ancak başta da belirttiğim gibi bu konu benim için çok önemlidir, hassasiyetim de yaşadığım kötü tecrübeden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çalıştığım gebeleri, doğuma hazırlık eğitimlerimde ya da emzirme eğitimimde özellikle anneleri bilgilendirmeye çalışırım. Sadece bir eğitmen olarak değil, aynı zamanda emzirmiş bir anne olarak.

 

Gelelim konumuza, günümüzde artık birçok hastane, bebek dostu ve anne dostu hastane. Bu ne demek? Unicef Türkiye kendi internet sitesinde Bebek Dostu hastaneyi şu şekilde açıklamış:

Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik Sağlık Bakanlığı‘ nın çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı başlatıldı.

 

Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanını alıyorlar.

 

Bu programa dahil olabilmek için hastane ekibi bir eğitim alır, hatta bu eğitimler iki yılda bir güncellenir (ben onların yalancısıyım). Sağlık Bakanlığı‘ nın denetleme merkezleri tarafından arada değerlendirmeleri yapılır. Bahsi geçen kriterler:

 

1. Anne sütü ile beslenmenin yazılı yöntemleri hastane çalışanlarına düzenli olarak iletilir.
 

 

2. Sağlık çalışanları yöntemleri uygulamak üzere bu yeteneklerini geliştirme yönünde eğitilir.
 

 

3. Bütün hamile kadınlar anne sütü beslenmesinin nasıl uygulanacağı ve yararları hakkında bilgilendirilir.
 

 

4. Annelere doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamaları konusunda yardım verilir.
 

 

5. Bebeklerinden ayrılmış olsalar da anneler sütlerinin sürekliliği için ve süt verme konusunda bilgilendirilir.
 

 

6. Yeni doğan bebeğe tıbbi olarak gerekmediği sürece anne sütünün dışında hiçbir gıda ya da içecek verilmemelidir.
 

 

7. Anne ve bebeği yirmidört saat bir arada tutmaya özen gösterilmelidir.
 

 

8. Altı aydan sonra da bebek istediği sürece süt verilmelidir.
 

 

9. Anne sütü alan bebeğe emzik verilmemelidir.
 

 

10. Sütle beslenmeyi destekleyen gruplar kurulup anneler hastane ya da klinikten ayrılırken bu gruplara yönlendirilmelidir.

 

Bebek dostu hastane olmak evet kolay değil ama zor da değil. Zaten bir bebeğin en doğal ihtiyacı emmek değil mi? Bir anne için de en kolay ve ekonomik besleme şekli değil mi emzirmek. Peki, emzirmek sadece beslenmek mi? Elbette değil. Daha önceki yazılarımda buna değinmiştim.

 

Peki, bu emzirmenin anne ve bebek sağlığa başka ne gibi faydaları varmış, üzerinden geçelim mi?

 

Emzirilen bebekler daha iyi görür; araştırmalar anne sütü içeriği sebebi ile emzirilen bebeklerin daha keskin bir görüşe sahip olduklarını göstermektedir.

 

Emzirilen bebekler daha iyi gülümseler; emzirmek çeneyi ve yüz kaslarını geliştirdiği içini emzirilen çocuklarda ortodonti problemleri daha az görülmektedir.

 

Emzirilen bebekler daha iyi nefes alır; emzirilen bebeklerde üst solunum yolları enfeksiyonları, astım ve nazal alerjiler daha seyrek veya daha hafif görülür.

 

Bebekler anne sütünü daha kolay hazmedeler. Anne sütünün içeriği bebekler için tasarlanmıştır. Mamaya göre daha kolay hazmedilir. Anne sütü yarım saatte hazmedilirken, mama ise iki saatte hazmedilir.

Anne sütü bebeğin bağırsaklarını korur. Anne sütünün içeriğinde koruyucu görevi üstlenen bağışıklık maddeleri bulunur. Bunlar sindirim sistemini kaplayarak mikropların kana karışmasını engeller. Ayrıca emzirilen bebeklerde gıda alerjilerine daha az rastlanır.

 

Emzirilen bebeklerin ciltleri daha sağlıklı olur; anne sütü içeriği sebebi ile ciltte alerjik, sert, kuru kızarıklıklar oluşmaz.

 

Emzirilen bebeklerin obez olma olasılıkları daha düşüktür; emzirmek daha en başından sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırır. Bebekler yemek yemeyi açlık duymakla ilişkilendirmeyi öğrenirler, kimse onlara son kaşığı bitirmeye zorlamamaktadır.

 

Emzirilen bebekler birçok hastalığa karşı daha korunmuş olurlar. Anne sütü ile beslenen çocuklarda diyabet, Crohn hastalığı veya kanser riski daha düşüktür.

 

Emzirmek elbette anneyi de daha sağlıklı kılar. Doğum sonrası depresyon daha az rastlanır. Araştırmalar meme ve rahim kanseri riskini de azalttığını göstermektedir. Ah bir de fazla kiloları verme konusunda emzirmenin de faydası olduğu söylenir.

 

Bebek sağlığı ve anne sağlığı açısından emzirmek önemlidir.

 

Sağlık Bakanlığının emzirmeyi teşvik edici internet sitesine de göz atmanızı öneririm. www.2yasinakadarannesutu.com

 

“Bebeklere iki yaşına kadar anne sütü verilmelidir.”  

 

Ayrıca bu vesile ile Dünya’ da 22 yıldır kutlanan 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası kutlu olsun.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön