İyi şeyler de oluyor

Herkese iyi pazarlar. Öncelikle bir teşekkür ile başlamak istiyorum. HTHAYAT.com ailesine katılışımın beşinci yılı doldu! Bana bu imkanı sağlayan herkese ve kuruma bir teşekkürü borç bilirim... Gerçekten sizlerle bu köşe sayesinde bir çok şey yaşadık, öğrendik, yeri geldi uyarılarımız oldu ve dikkate aldılar. Biliyorum ki HT HAYAT ailesi olarak daha nice güzel işlere imza atacağız...

 

Gelelim bu haftaki konumuza: Ülkemizde yaşanan terör, kapkaç, tecavüz, taciz olayları bizi olumsuz derecede etkilese de, iyi şeyler de yok değil. Özellikle terör olaylarının sıkça olduğu illerimizden Batman’da açılan bir kurs, zihinsel engellerimize çok büyük katkı sağlıyor. Batman Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Abdullah Gezici yaptığı açıklamada, engellilerin sosyalleşmesi için projeler geliştirdiklerini söyledi.

 

İŞKUR ile yaptıkları ortak çalışma sonucunda, Kilim Dokuma Projesi'ni uygulamaya geçirdiklerini kaydeden Gezici, şöyle konuştu:

 

"Zihinsel engellilerin toplumla bütünleşmesi çok zor oluyor. Güven duygusu ve işi becerisi vermeye çalışıyoruz. Onlar kendi dünyalarında 'İşe gidiyorum' diye evden çıkıyor, kursta bir şey yaptığı zaman 'Ben de bir işe yarıyorum.' diyor. Bu da onların toplumla bütünleşme hissini artıyor. Psikoloğumuz kursiyerlerin günlük yaptıklarını kontrol ediyor."

 

Gezici, devletin, engellilerin hayatının kolaylaşması için her türlü imkanı sağlamaya çalıştığını vurguladı.

 

Eğitmen Duygu Akburak ise 6 ay sürecek kursta, engellilerin düz kilim dokumayı öğrendiğini dile getirerek, "Amacımız baskı altında olan engellileri sosyalleştirmek, topluma kazandırmaktır. Bunun yanında her şeyden önce kendilerine olan güveni öğreniyorlar. Ayrıca günlük 20 lira kazanıyorlar." dedi.

 

Kursiyerler de kursta kilim dokumayı öğrendiklerini ve çok iyi vakit geçirdiklerini ifade etti.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 370

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2896

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2406

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1531

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4907

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön