Engelli bakım evleri...

Merhabalar, iyi pazarlar diliyorum. Sizlere bu hafta engelli bakım evlerinden bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi yeni çıkan kanunlar doğrultusunda engellilere tanınan haklar iyileştirildi diyebiliriz kısmende olsa... İşte bu kanunların verdiği yetki ile çeşitli illerde bakım evleri açılmaya başlandı.

 

Konu ile ilgili TimeTürk'ün haberi şöyle; Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, engelli yakını olan ailelerin tatile giderken ya da bir hastanede işini yapmaya çalışırken engellisini bir süreliğine bırakabilecekleri yerler olmadığını belirterek, ailelerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için en fazla 2 aylığına engellisine bakılacak kuruluşlar açacaklarını bildirdi.

 

Kavaf, Adalet Akademi'sinden yaklaşık 40 kişilik bir grupla Saray Rehabilitasyon Merkezi'ndeki sevgi evleri, engelsiz yaşam merkezleri ile revir ve atölyelerini gezdi, Atatürk Yetiştirme Yurdu'ndaki suç mağduru genç kızların kaldığı yurda, 0-3 yaş arasındaki bebeklerin bulunduğu bölüme ve Keçiören'de bir çocuk evine misafir oldu.

 

SHÇEK'e bağlı kuruluşların hizmetleri hakkında hakim ve savcı adaylarına bilgi veren Kavaf, sosyal hizmet alanındaki fiziki şartları her geçen gün daha üst düzeye çıkarmaya çalıştıklarını anlattı. Kavaf, kurumlarda kalan çocukların, engellilerin, yaşlıların yüzde 95'inden fazlasının ailesi olduğunu belirterek ancak ailenin bir şekilde acze düştüğü ya da güvenilir bir aile ortamı bulunmadığı zamanlarda yaşlı, kadın, çocuk ya da engellilere kurumlarda hizmet verdiklerini dile getirdi.

 

'Aileler, çocuklarına, yaşlılarına ya da engellilerine ne kadar iyi baktığımızı biliyorlar' diyen Kavaf, ailelerin zaman zaman kendilerini ziyarete geldiklerinde bunu dile getirdiklerini ifade etti. Aile bağlarının kopmaması için kendilerinin de tatillerde çocukları ailelerinin yanına gönderdiklerini anlatan Kavaf, bu tür hizmetleri takdir toplamak için değil insani bir duyarlılıkla yaptıklarını kaydetti.

 

Saray Rehabilitasyon Merkezi'nin bütün hizmet birimlerinin bir arada olduğunu Türkiye'nin en büyük kompleksi olduğunu vurgulayan Kavaf, eskiden çocukların, engellilerin koğuş tipi yurtlarda kaldığını, ancak bu tür mekanları hızla terk ettiklerini, çocuklar için sevgi evleri, engelliler için de Engelsiz Yaşam Merkezleri kurduklarını söyledi.

 

“Türkiye'de geldiğimiz nokta itibariyle bize emanet edilenlerin insanlık onuruna yaraşır bir yaşam standardına kavuşturulması ve bu standartlarla hayatlarını devem ettirebilmek için bütün imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız” diyen Kavaf, 2002 yılında kurumun bütçesinin personel maaşları da dahil eski parayla 121 trilyon lira, 2011 yılında ise 3 milyar 175 milyon lira olduğunu kaydetti. Bu bütçenin sadece kendi bakanlığına has olmak üzere ucu açık bir bütçe olduğunu dile getiren Bakan Kavaf, ihtiyaç duyulması halinde Maliye Bakanlığı'ndan nakit akışı sağlanabileceğini belirtti.

 

350 bin engelli ailesinin yanında destekleniyor

 

Engellilerle ilgili hizmetlerinin kalitesini de arttırdıklarını anlatan Kavaf, engellilerin yaşadığı 'Engelsiz Yaşam Merkezleri'nde çocukların rehabilite edildiğini, kaynaştırma eğitimi aldıklarını ve kendileri için kurulan atölyelerde el işi, müzik, resim gibi uğraşlarla meşgul olduklarını söyledi.

 

Ayrıca engelsiz yaşam merkezleri olarak kurulan tek katlı evlerin bahçelerinde tavuk, koyun gibi hayvanlar beslediklerini, bahçe işleriyle uğraştıklarını anlatan Kavaf, engellilerin hayata tam olarak katılmalarını sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Kavaf, 21 ilde engelsiz yaşam merkezlerini kurduklarını ve bu komplekslerin içinde rehabilitasyon merkezlerinin de bulunduğunu söyledi.

Engellisine evde bakan ailelere talep etmeleri halinde maddi yardım yapıldığını hatırlatan Kavaf, 350 bin engellinin ailesinin yanında desteklendiğini kaydetti. Engellisine bakan ailelerin gelir durumları ve taleplerine göre bir asgari ücret tutarında yardım yapıldığını ve bu yardımların 2 engelli çocuğa kadar verildiğini anlatan Kavaf, bu yardımın ailenin gelirinin ferde düşen kısmının asgari ücretin 3'te 2'sinden az ise yapıldığını söyledi.

 

Ailesinde engelli birey bulunan ve buna bakmak durumunda olan insanların zaman zaman sosyal ihtiyaçlarını karşılamada, dışarıda bir işini halletmede zorlandığını dile getiren Kavaf, 'Engelli yakını olan aileler tatile giderken ya da bir hastanede işini yapmaya çalışırken engellisini bir süreliğine bırakabilecekleri yerler yok. Ailelerin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için en fazla 2 aylığına engellisine bakılacak kuruluşlar açacağız' dedi.

 

Türkiye'de nüfusun yüzde 12,5'un özürlü olarak bilindiğini, ancak bu oranın içine süreğen engellilerin de girdiğini dile getiren Kavaf, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Engelliler Veri Tabanı oluşturulmasına yönelik bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Bu çalışmada kişinin TC Kimlik numarasıyla tüm ihtiyaçlarının görülebileceğini anlatan Selma Aliye Kavaf, engellilere yönelik sosyal yardımların da ortak bir programda toplanmasının sağlanacağını söyledi.

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Temmuz 2019 Perşembe 13:58

  48 yasindayim emes hastasiyim kimsem yok bakimevi ariyorum lutfen yardimci olurmusunuz

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2019 Perşembe 13:04

  Engelli yeğenime bakım evi arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 •  
  08 Eylül 2018 Cumartesi 13:30

  45yaslarinda otizim engelli birini bakan bakim evleri varmi nerede adres

  Cevapla
 •  
  09 Haziran 2018 Cumartesi 22:00

  Ben yardımcı olayım bakım evinde sorumlu müdürüm

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2018 Salı 13:36

  Engelli tanıdığım birini bakım yerine yerleştirmek istiyorum yardimcı olurmusunuz

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2017 Perşembe 14:17

  Tek evladım anneme iki ay birakmak istiyorum engelli fakat yürüyor izmirde varmı ücreti nekadar saygılar

  Cevapla
 •  
  24 Nisan 2017 Pazartesi 16:11

  Mustafa kılıç 48 yaşında mağdur. Bakım yurdu aranıyor yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön