Görmek her şeydir!

Merhabalar iyi pazarlar diliyoruım herkese.

 

Bu hafta sizinle engel türlerinin en zorlarından birini yaşayan görme engellilerle ilgili bir araştırmayı paylaşacağım. Konu ile ilgili Haberürk'ün haberi şöyle:

 

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tahminlerine göre dünyada 284 milyon kişinin görme özürlü olduğunu ve kişilerdeki körlüğün yüzde 80′inin tedavi edilebilir, önlenebilir nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

Dünya Görme Günü nedeniyle açıklama yapan Özkırış, göz sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini ve ülkemizde degöz hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı.

 

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, yaptığı açıklamada şunları söyledi; ”Düzenli olarak yapılan kontrollerle birçok göz hastalığı önlenebilmekte veya durdurulabilmektedir. Basit bir görme testi ve gözlükle, kırma kusurlarından dolayı işlevsel olarak kör olan bu kişilerin çoğunun görüşü yeniden kazandırılabilir. Hiçbir şikayeti olmasa da bebeklere doğumdan hemen sonra, 3 yaşına kadar düzenli göz muayenesi yaptırmak gerekir. Böylece ileride oluşabilecek görme kusurlarına karşı iş işten geçmeden önlem alınmış olabilir.” 

Prof. Dr. Abdullah Özkırış, yetişkinlerde körlüğe yol açabilecek sebepleri şöyle sıraladı: Diabet (şeker hastalığı). glokom (göz tansiyonu). katarakt. Sarı nokta hastalığı.
 

"Şeker hastalığında görme merkezinin kanama ve ödem ile etkilenmesi nedeniyle hastanın görmesi giderek azalır." diyen Prof. Dr. Özkırış, "Şeker hastalığının iyi kontrol edilmesi, bu sürecin oluşması veya ilerlemesi üzerinde etkilidir. Bu nedenle şeker hastalarının 6 ayda bir düzenli olarak göz kontrolü yaptırması çok önemlidir. Glokom (göz tansiyonu) sinsi başlayan ve yavaş gelişen bir hastalıktır. Genellikle belirti vermez ve hissedilmez. Tedavi uygulanmadığı durumlarda, görme siniri bozulmaya ve görme alanı daralmaya başlar. Görme siniri tamamen harap olduğunda ise körlük oluşur ve geriye dönüşü yoktur. Bu nedenle herkesin şikayeti olmasa da yılda bir rutin göz kontrolü yaptırması gerekir. Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesidir. Tedavisi cerrahidir. Ameliyatta daha başarılı sonuç elde etmek için erken teşhis oldukça önemlidir." dedi.
 

Bu vitaminin eksikliği körlük sebebi!


Prof. Dr. Abdullah Özkırış, sarı nokta hastalığının (yaşa bağlı makula dejenerasyonu) ise 50 yaş ve üzeri insanlarda geri dönüşümü olmayan görme kaybının en önemli nedenleri arasında yer aldığını söyledi. İlerleyen yaşla birlikte, görme noktasında olan hücre kaybı nedeniyle gerçekleştiğini, erken dönemde belirlenebilir ve tedavi edilirse, görme kayıplarının ilerlemesi durdurulabildiğini açıkladı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özkırış, önlenebilir körlüğün temel nedenlerini kontrol altına almak için yapılabilecekleri de şöyle sıraladı: Yılda en az 1 defa göz muayenesi yaptırmalı. Gözlerinizi dış faktörlere karşı korumalı. Gözlerinizi temiz tutmalı. Beslenmenizi tüm vitaminleri alacak şekilde dengeli yapmalı. Gözle ilgili bir şikayetiniz olduğunda mutlaka çözümü bir göz doktorunda aramanız önemlidir.

 

Siz siz olun hayatınızın ve özellikle gözünüzün kıymetini bilin..

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön