SGK yasası kaldırılmalı!

Merhaba, iyi pazarlar herkese... Sizlere bu hafta bedensel engellilerin yaşadığı çok büyük sıkıntıyı dile getireceğim. Geçtiğimiz aylarda çıkan yasa nedeni ile SGK'lı olan engellilerin fizik tedavilerinde aksamalar olduğu belirtiliyor. Bu konuda sayın devlet büyüklerime sesleniyorum, bu yasanın derhal geri çekilmesini ve düzenlenmesini rica ediyorum.

Konu ile ilgili Habertürk'ün haberi şöyle: Engelli çocukların fizik tedavi uygulamalarının bekleme sürelerini uzatan genelgenin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanmasıyla birlikte hastalar ve hasta yakınları konuya endişeyle yaklaşıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel SağlıkSigortası Genel Müdürlüğü'nün 1 Mayıs 2014'te yürürlüğe girmesiyle, sürekli fizik tedavi görmesi gereken başta engelli çocuklar olmak üzere Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tanı Listesi'nde A grubunda belirtilmiş tanıları olan hastaların fizik tedavi alabilmeleri için beklemesüreleri uzatıldı. Bekleme sürelerinin uzatılması, yoğun bakım sürecini takiben ameliyat sonrası veya botox gibi uygulamalar yapıldıktan sonra kısa süre içinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınları tarafından üzüntüyle karşılandı.

Özel Eğitim Gerektiren Çocuk Hakları Derneği Başkanı Hüsamettin Akyıldız, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için uzun bekleme sürelerinin engelli çocuklar ve ailelerini mağdur ettiğini belirtti. Akyıldız, bahsedilen hasta grubunun tedavi almasının imkansıza yaklaştığını belirtti.

 

Tedavileri yarım kalacak hastalar var
Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) göre serebral palsi tanısı olan ve tek tedavilerinin fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları olduğu bilinen engelli çocukların, 60 seans olmak üzere fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının sadece resmi sağlık kuruluşlarında yapılabileceği belirtiliyor.
Bu maddeyle ilgili olarak Hüsamettin Akyıldız, şunları söyledi: "Resmi hastanelerin bir çoğunda bilhassa kırsal bölgelerde resmi hastanelerde serebral palsili hastalarına fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verebilecek üniteler bulunmuyor. Türkiye'nin dört bir tarafından aileler çocuklarını yatılı tedavileri için sadece serebral palsili hastalara fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunan Türkiye'nin tek hastanesi Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesinde getiriyorlar."

Yatılı tedavileri biten çocukları ailelerinin özel hastanelerdeki fizik tedavi ünitelerine ayaktan götürerek tedavilerinin devamını sağladığını anlatan Akyıldız, "1 Eylül'de yürürlüğe giren SUT'taki değişikliklerden dolayı Türkiye genelindeki 2 milyon serebral palsi hastasının tedavilerinin yarım kalacağı kaygısını ailelerle birlikte bizler de taşıyoruz." dedi.

Zor şartlarda tedavilerini yaptırmaya çalıştıkları başkasının bakımına muhtaç olan serebral palsili çocuklara getirilen bu kısıtlamanın aileleri derinden üzdüğünü belirten Akyıldız, "Bu çocukların dünyaya serebral palsili olarak gelmeleri ne onların, ne de ailelerin suçu ya da tercihi değildir. Bu sebepten yürürlüğe girmeden önce bu maddenin iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum." diyerek konunun önemini ortaya koyuyor.

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön