Engelsiz hizmet

Merhabalar, sizlere bu hafta zihinsel engelliler için çok faydalı bir projeden söz edeceğim. Yalnızca Eskişehir ilinde uygulanan yöntem ile hem engelliler hem de engelli aileleri rahat bir nefes alacaklar.

 

Konu ile ilgili CH'A'nın haberi şöyle:

 

Eskişehir'deki 4 bin 712 zihinsel engelli bundan böyle evlerinden özel donanımlı araçlarla alınarak kentteki hastanelere götürülerek tedavileri yaptırılacak. Doktor randevuları da belirlenen görevliler tarafından takip edilecek. Sosyal güvencesi olmayan zihinsel engellilerin muayene masrafları ise BEBKA'dan alınan madi destekle sağlanacak.
 

 

Eskişehir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nin hazırladığı 'Zihinsel engellilere yönelik sağlık hizmeti sunumunda sürekliliğin sağlanması' projesi Bursa-Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından kabul edildi. Proje kapsamında Eskişehir kamu Hastaneleri Birliği BEBKA tarafından karşılanacak mali desteği almaya hak kazandı.

Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Fidan, projenin zihinsel engellilere büyük katkı sunacağını söyledi. Dr. Fidan, projenin özellikle ihtiyaçlarını karşılamada toplumun genel düzeyinin gerisinde kalan, insani yaşam koşulları ve hizmetlerden eksik faydalanan, muhtaçlık ve sosyal dışlanma riskine maruz kalan zihinsel engelli bireylerin, kamusal ve sosyal haklarını etkin kullanmalarına katkı sunacağını kaydetti. Bu bağlamda, Eskişehir'in Tepebaşı ve Odunpazarı İlçesinde yaşayan zihinsel engellilerin veri tabanının oluşturulacağının vurgulayan Dr. Fidan, "Aileler ile görüşülerek zihinsel engelliler evlerinden alınarak Devlet ve Yunus Emre Hastanesi ile Ağız Diş Sağlığı Hastanesi'nde muayeneleri yaptırılarak hekimlerin tekrar verdikleri randevular takip edilecek ve tedavilerinin sürekliliği sağlanacak." dedi.

Zihinsel engelliler bu süreçte evlerinden özel donanımlı araç ile alınıp yine aynı şekilde evlerine bırakılacağını aktaran Dr. Fidan, proje kapsamında eilelerine de epilepsi, ağız ve diş sağlığı, cinsel sorunlar, ilaç kullanımına bağlı gelişen sağlık sorunları, kamusal ve sosyal hakları konularında eğitimler verileceğini ifade etti. Sosyal güvencesi olmayan hastaların muayene masraflarının proje bütçesinden ödeneceğinin altını çizen Fidan, bu çalışma ile Eskişehir merkez nüfusundaki 4 bin 712 olan zihinsel engelli nüfusuna ulaşılarak katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön