Engel tanımayan şirketler!

Merhaba, sizlere bu hafta engellilerin çalışma alanlarından söz edeceğim. Son 10 yılda çıkarılan yasalar ile engellilerin çalışma alanları genişledi hatta umulmadık şekilde büyüyerek bugünlere gelindi. Bu konuda çeşitli şirketler başrolü oynadı. Bunlardan en önemlisi Koç grubu. Grup, engellilerin çalışma alanını %100 arttrarak iş imkanları sağladı.

 

Konu ile ilgili AA ajansına konuşan Mustafa Koç'un söyledikleri şöyle:

 

"İlk olarak çalışanlarımız ve bayilerimizden başlayarak ülkemizin sosyal alandaki ihtiyaçlarıyla ilgili farkındalığı tüm Türkiye'ye yaymayı amaçladığımız bu projemiz, her geçen gün daha da zenginleşiyor" dedi.
 

 

Koç Holding açıklamasına göre, engellilerin iş ve sosyal hayata daha fazla katılmaları için fiziki şartların iyileşmesine destek veren ve bu konuda toplumsal bilinç ve duyarlılığın yaratılmasını amaçlayan Koç Holding, "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi" kapsamında çalışmalarına devam ediyor.
 

 

Mayıs 2012'den bu yana Koç Holding'in, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğinde yürüttüğü "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi" kapsamında 83 bin 500 Koç Topluluğu çalışanı "Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri"ne katıldı. "Ülkem İçin" gönüllüsü bayiler aracılığıyla da 35 ilde, 20 bin öğrenciye ulaşıldı.
 

 

Şirketlerin, bayii ve mağazaların fiziki şartlarının iyileştirilmesi konusunda da 64 farklı uygulama gerçekleştirildi. Sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında bugüne kadar toplam 13 okulun engelli dostu kılınması sağlandı. Koç Topluluğu Şirketleri, gerek birbirleriyle, gerek sivil toplum kuruluşları, gerekse de resmi kurumlar ile işbirliği içinde "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi"ni destekleyici 39 sosyal sorumluluk projesi hayata geçirdi.
 

 

Mustafa Koç, "Ülkem İçin" gönüllüsü olarak, proje kapsamındaki çalışmalara destek verdiğini ve projeyi çok önemsediğini belirterek, "İlk olarak çalışanlarımız ve bayilerimizden başlayarak ülkemizin sosyal alandaki ihtiyaçlarıyla ilgili farkındalığı tüm Türkiye'ye yaymayı amaçladığımız bu projemiz, her geçen gün daha da zenginleşiyor" dedi.
 

 

Engelli bireylerin hayatına dokunan farklı ve etkili uygulamalar hayata geçtikçe bu konuda gereken duyarlılığın yerleşeceğine inandığını vurgulayan Koç, başarılarının arkasında bir olmanın, birlik olmanın gücü ve motivasyonu olduğunu aktardı.
 

 

Koç, "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi"nde, engellilik konusunu bütünsel bir bakış açısıyla ele aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Hedefimiz ve dileğimiz, kamuoyunun dikkatini bu alana çekerek, projeye katılımın Koç Topluluğu çalışanlarıyla sınırlı kalmaması ve topluluk olarak bu konuda öncü olabilmek, sürdürülebilir, tekrarlanabilir modeller ortaya koymak. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda fiziki şartların iyileştirilmesinin yanı sıra, engellilik konusundaki ihtiyacı göz önünde bulunduran bir yaklaşımla yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye odaklandık. Bu bilinci yerleştirmek için başlattığımız 'Engelliliğe Doğru Yaklaşım" eğitimlerine katılan kişi sayısı 83 bin 500 kişiyi buldu. Şirketlerimizin bayii ve mağaza prosedürlerine 'Engelli Dostu Olma' şartını ekledik. Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakanımızın da katılımı ile açılışını gerçekleştirdiğimiz Ford Otosan Yeniköy Fabrikası tamamen 'Engelli Dostu' olarak inşa edildi. Fabrikamızda, fiziksel engelli ve down sendromlu çalışanlarımız da istihdam edilecek."
 

 

Proje kapsamındaki hedeflerinden biri olan engelli dostu ürün ve hizmet geliştirme konusunda "Herkes için, Yaşam için" felsefesiyle çalışmaların hızlandığını belirten Koç, şunları kaydetti:
 

 

"Arçelik engelli dostu bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın gibi ürünlerde Ar-Ge çalışmalarına ivme katarak devam ederken, Otokar Braille alfabeli otobüs ve araçlarını üretime aldı. Bu çalışmalardan bir tanesi de Yapı Kredi, Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı işbirliğinde hayata geçirilen Ülkem İçin Fonu. Yapı Kredi, bu fonun satışından elde edilen gelirin yaklaşık yüzde 70'ini okulların engelli dostu olması için kullanıyor. Fonun büyüklüğü bugün itibariyle 10 milyonu aştı ve elde edilen gelir, 2 ilköğretim okulunun fiziksel şartlarının iyileştirilmesi amacıyla kullanıldı. Önümüzdeki dönemde de fiziki şartlarımızın iyileştirilmesine ve 'Engelli Dostu' ürün ve hizmet geliştirilmesine yönelik hedeflerimize ulaşmak için gerçekleştireceğimiz çalışmalarımız daha da yoğunluk kazanacak."
 

Koç grubu gibi Sabancı grubunun da engelliler konusunda çok duyarlı olduğunu bizzat biliyorum onlara bir teşekkürü borç bilirim..

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLERİM...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön