Örnek ceza!

Merhabalar, sizlere bu hafta çok ilginç bir olaydan bahsedeceğim.

 

Olayın kahramanı tüm dünyanın tanıdığı İtalya eski başbakanlarından Silvio Berlusconi. Başbakanlığı sırasında adı bir çok yolsuzluğa çıkan Berlusconi bu yüzden cezaya çarptırıldı. İtalyan yasalarına göre yaşından dolayı hapiste yatmayacak olan eski başbakan, cezasını ülkede bulunan yaşlı engellilere bakmakla hükümlü olacak. Bence bu Türkiye ve tüm dünyaya örnek olmalı ve uygulanmalıdır.

 

Konu ile ilgili Habertürk'ün haberi şöyle:

 

Vergi kaçırmaktan mahkûm olan ve yaşı nedeniylecezaevine girmeyen İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi'nin sosyal hizmetle doldurmayı talep ettiğicezasını, engelli yaşlılara bakarak çekeceği iddia edildi.

 

İtalya'da ülke siyasetinin en tartışmalı isimlerinden biri olan Silvio Berlusconi'nin cezasını nasıl çekeceği, Milano Denetim Serbestlik Bürosu'nun talebi üzerine,Ceza İnfaz Kurumu'nun (UEPE) önerisiyle 10 Nisan'da belirlenecek. 

Katolik piskoposların gazetesi Avvenire, bu karar açıklanmadan önce adli kaynaklardan edindiği özel bilgileri paylaştı. Gazete, 78 yaşındaki deneyimli siyasetçinin, engelli yaşlıların kaldığı bir bakımevinde çalışacağını iddia ederken bunun da çok ağır bir iş olmadığını belirtti. 

 

Habere göre Berlusconi 9 ay boyunca, haftada bir gün, seçmeli olarak sabah ya da öğleden sonra, Milano yakınlarında olduğu belirtilen bakımevinde kamu yararına hizmette bulunacak.

Bu cezanın ise, bir suçlunun yaptığından pişmanlık duymasını ve bu suçu bir daha tekrarlamayacağını sağlayacak bir ceza olduğu yorumu da yapıldı. 

 

Denetimli serbestlik kapsamına alınacak olan Berlusconi'ye kısmi olarak ev hapsi de uygulanacak. Berlusconi'nin, gece 23.00'dan sabah 06.00'a kadar evinden çıkamayacağı da kaydedildi. 

Berlusconi, kendisine ait medya grubu Mediaset aracılığıyla Amerikan filmlerinin alım-satımında vergi kaçırmakla suçlanmış, 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu cezası, mevcut af yasası kapsamında 1 yıla indirilen Berlusconi, senatörlükten de azledilmişti.
 

 

Bu kararların üzerine 2 yıl kamu hizmetlerinden men cezası da onanan Berlusconi'nin, 22-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde aday olmasının önü de kesilmişti. 

Ülke siyasetinin son 20 yılına damga vurmuşken, aktif siyasetten bir anda silinen Berlusconi, AP seçimlerine katılmasının önünü tıkayan yasal engellerin kalkması için son çare olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne(AİHM) başvurdu. AİHM'in bu konudaki kararını, seçimlere kadar vermesi bekleniyor.
 

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLERİM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön