Engelliye müjde!

Merhabalar, bu hafta devlet tarafından engelliye aylık bağlanmasını ele alacağım.

 

Yaklaşık 7 yıl önce engelli paketi olarak çıkan yasa ile yaklaşık 12 milyon engelliye aylık belirli bir miktarda maaş hak kazandırılmıştı... Ancak geçtiğimiz yaz yine bir yasa ile engelli vatandaşların çoğu mağdur edilerek maaş hakları ellerinden alındı. Benim de içinde olduğum bir çok engelli açısından sorgusuz sualsiz kesintiler olmuştu... Bu mağduriyeti gidermek amacı ile devletimiz yeni bir torba yasayla 40 bin engelliye harçlık verecek. Bu yetmez ama gerekli düzenleme yapılana kadar idare edeceğini düşünüyorum.

 

Konuyla ilgili Habertürk’ün haberi şöyle: 

 

Meclis'e sunulan torba tasarı, bakıma muhtaçvatandaşa ilaç olacak. Engelli ve bakım evlerinde kalan yaşlılara her ay harçlık ödenerek istismar önlenecek. Hükümet, yaklaşık 40 binbakıma muhtaç engelli ve yaşlı için ilk kez "aylık harçlık" uygulamasını başlatıyor. Sabah'ın haberine göre, önceki gün Meclis Başkanlığı'na sunulan "torba tasarı", sosyal hizmet kuruluşları, özel bakım merkezleri ve Darülaceze'de ücretsiz bakılan engelli ile yaşlılara devlet tarafından her ay hiçbir kesinti yapılmaksızın net maaş ödenmesini içeriyor.

İstismara engel

Düzenlemenin amacı, hiçbir maddi geliri ve bakacak kimsesi olmadığından bakım merkezlerinde kalan engelli ve yaşlıların giderlerinin karşılanması. Uygulama engelli veyaşlıların merkezler tarafından maddi açıdan istismar edilmesini engellemeyi de amaçlıyor.

Gazi çocuğuna kolej

Tasarıda gazi çocuklarının eğitimine de yer verildi. Gazi çocuklarının kolejde ücretsiz eğitim görmesini sağlayacak bir düzenleme de tasarıya girdi. Tüm özel eğitim kurumları ücretsiz öğrenci kontenjanının en az 3'te 2'sini harp veya vazife sayılanların ilk ve orta çağındaki çocukları Kimsesiz çocukları kapsayan düzenlemeden yararlanacak. Ayrıca yetiştirme yurtlarında kalan tüm çocukların kamuda istihdam edilmesiyle madde de torba Tasarı, Türkiye'de mağdur çocukların yapılacağı "Çocuk Destek yaşlı ve engellilere Yaşam Merkezleri" yönelik düzenlemeye de içeriyor.40 bin kişi yararlanacak

Tasarı yasalaşırsa hali hazırda kurumlarda kalan yaklaşık 40 bin engelli ve yaşlı vatandaşa her ay harçlık ödenecek. Sosyal güvenlik kuruluşlarından düzenli aylık alanlar ile zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar düzenlemenin kapsamı dışında tutulacak.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLERİM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5384

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3251

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 895

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 555

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2404

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön