Engelsiz ilaç projesi

Merhabalar, sizlere bu hafta görme engelli arkadaşlarımı ilgilendiren bir projeden bahsedeceğim... İzmir Belediyesi'nin yaptığı hizmet ile artık engelli vatandaşlar rahatlıkla ilaçlarını temin edebiliyorlar. Umarım bu proje tüm Türkiye’ye yayılır. Konu ile ilgili Habertürk’ün haberi şöyle:

 

Görme engellilere iyi haber 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kent Konseyi, Çevreci Eczacılar Derneği Kooperatifi, EDAK Ecza Koop., Çağdaş Görmeyenler Derneği ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin ortaklaşa yürüttüğü Engelsiz İlaç Projesi kapsamında bin adet konuşan ilaç kutusu ve Braille alfabesiyle hazırlanan ilaçlar 110 gönüllü eczaneye dağıtıldı.

 

Türkiye’de ilk defa İzmir’de uygulanan proje sayesinde görme engelliler, konuşan ve Braille alfabesiyle hazırlanan ilaçlarla daha rahat bir hastalık süreci geçirecek. Proje kapsamında ayrıca 110 gönüllü eczaneye işaret dili eğitimi verilerek işitme engellilerin de eczanelerden daha rahat ilaç alabilmesi sağlanacak. Gönüllüeczaneler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan konuşan ilaçlara hastanın hangi gün ne kadar ilaç alacağını bilmesi için ses kaydı yapacak.

 

Eczaneler engelsiz ilaçları ücretsiz alacak

Görme engelli hastalar, konuşan ilaçlardaki ses kaydını dinleyerek hangi ilacı alması gerektiğini bilecek. Braille alfabesini bilen görme engelliler için hazırlanan cihaz sayesinde de ilaç kutusu üzerine etiket basılacak, yine görme engelli hastalar kutu üzerinde yazan kabartmalı yazılarlailaçlarını kullanabilecek. Proje kapsamında işitme engelliler için de gönüllü eczanelere işaret dili eğitimi İzmir Kent Konseyi tarafından verilecek. Eczaneler, engelsiz ilaçları ücretsiz alabilecek, web tabanlı oluşturulan ara yüz sayesinde de aynı ilaç farklı eczanelerden alınamayacak.


''İlaç kullanımı bizim için hep sorundu"

Uygulama nedeniyle çok mutlu olduğunu belirten görme engelli vatandaş Celil Urhan, “Derneğimize yakın eczaneden arkadaşlarımız ilaçları kullanıyorlar. Bu hizmetten fevkalade memnunuz” dedi. Çağdaş Görmeyenler Derneği Başkanı Ufuk Özen ise bu projenin görme engelliler için anlamının büyük olduğunu belirterek şunları söyledi: "Görme engelli biri olarak doğru ilaç kullanımı bizim için hep sorundu. Hiçbir proje yaşamımıza bu kadar çok dokunmamıştı. Bu projenin İzmir’le sınırlı kalmayacağını ve SGK’nın bu ilaçları kapsamına alacağına inanıyorum.”


“Proje yaygınlaşmalı"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da proje hakkında şöyle konuştu: “Görme engelli hemşehrilerimizin doğru biçimde ilaç kullanması için geliştirilen bu projenin yaygınlaşmasında çok büyük katkı koyulacağına inanıyorum. İzmir ilklerin kenti dediğimizde kimse ‘hayır’ demiyor. Gerçekten de İzmir ilklerin kentidir. Bu çalışmalar insana bakışın belediyelerin insan odaklı çalışmasının bir sonucudur. Belki buraya yapılan yatırım diğer yatırımlar yanında çok küçük ama ulaştığı hedef ve göz kulak olma yönünden son derece önemlidir diye düşünüyorum.”


HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön