Azim her engeli aşar!

Merhabalar, sizlere bu hafta yine bir başarı öyküsünü aktaracağım...

 

Engeller sona erince neler başarılabileceğini gösterir nitelikteki konuyla ilgili Habertürk’ün haberi şöyle:

 

Gediz Üniversitesi'nde örnek alınacak bir azim yaşanıyor. Kahramanı ise 19 yaşındaki Gökçe Nas Oğuzlar. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 2. sınıf öğrencisi Oğuzlar, doğuştan bedensel engelli. Zamanında teşhis edilemeyen kalça çıkığı sebebiyle bugüne kadar biri yurtdışında olmak üzere sekiz defa bıçak altına yattı. Yürümesi imkansız, okuması ise hayal görülürken ailesinin desteğiyle eğitim aldı.


İlkokul 3. sınıfa kadar annesi ve yakınları tarafından kucakta okula taşındı. Uygulanan tedavi sonucunda 9 yaşından itibaren destekle yürümeye başladı. Yaşama sıkıca tutundu, hep başarılı bir öğrenci oldu. Yazar olmak istiyordu, bunun eğitimini almak için Gediz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı, Ankara’dan İzmir’e taşındı.

Azmi hayran bırakıyor
Gökçe Nas, engellerin nasıl aşılabildiğini gösteren azmi, yüksek not ortalaması ve yaşam sevgisiyle herkesi kendine hayran bırakıyor. Bir yandan da engellilerin eve hapsedilmemesi, hayatın bir parçası olması için yazıyor. İlk kitabı Her Şeye Rağmen Yeni Bir Başlangıç'ta yaşadıklarını, Umut'ta ise organ naklinin önemini bir engellinin hayatı üzerinden kaleme aldı.Şimdi de üçüncü kitabı Canan’da kendini sorgulayan bir genç kızın öyküsünü ve toplumun engellilere bakışını kâğıda döküyor. Duygularını ifade ettiği eserlerini, bir gün gelip okuyucularla buluşturmayı hayal ediyor.

"En büyük isteğim topuklu ayakkabı giymek"
“İnsan isterse her şeyi başarır. Şu hayatta aşılamayacak engel yok.” diyen Gökçe Nas Oğuzlar, en büyük isteğinin topuklu ayakkabı giymek olduğunu söylüyor: “Ancak hiç topuklu ayakkabı giyemeyeceğimi biliyorum. Bu yüzden zaman zaman üzülüyorum, arkadaşlarıma özeniyorum ama her şeye rağmen mutluyum.” 

 

"Kendim için değil benimle aynı durumda olanlar için de okuyorum"
Kendisiyle aynı kaderi paylaşan engellilere ve ailelerine de Dünya Engelliler Haftası’nda şu mesajı veriyor: “Sadece kendim için değil, benimle aynı durumda olanlar için de okuyorum. Her şeye rağmen inatla direniyorum. Kendimi engelli olarak görmüyorum, tüm engelliler de kendileri asla dezavantajlı görmemeli. İstersek her şeyi yapabiliriz, çünkü bunu yapacak gücümüz var. Tek yapmamız gereken, yaşama dört elle sarılmak ve hayata azimle bağlanmak. Engelliler, önlerine konulan ‘okuyamazlar, çalışamazlar, evden dışarı çıkmamalılar’ gibi engellere kesinlikle takılmasın. Aileleri de onların elinden tutsun, yollarını açsın.”

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön