Engelleri aşan müthiş insanlar!!!

Merhabalar, sizlere bu hafta yine bir başarı öyküsünü aktaracağım… Engelleri ne olursa olsun, bunları avantaja çevirebilen insanları görmek beni çok mutlu ediyor. Ben de bu hayatlara yer vermekten oldukça mutluluk duyuyorum. Konumuzun detayı Habertürk’ün sitesinden şöyle yansımış: Doğarken veya bebekliklerinde beyin felci geçirdikleri tahmin edilen 21 yaşındaki Ali ile 17 yaşındaki Hasan Yılmaz kardeşler, insanın isterse engellerini nasıl aşacağını herkese gösteriyor. Gözlerinden başka hiçbir organını kullanamayan ancak yaptığı bilimsel çalışmalarla 'kuantum fiziği ve kara delik' tartışmaların başlatan ünlü bilim adamı Prof. Stephen Hawking'i örnek göstererek, "Engelimizin önüne engel koymayın ki biz de Hawking gibi olalım" diyorlar.


Ali 21 yaşında, Hasan 17. Normal bebek olarak doğdular ancak hiç yürüyemediler. Kolları ise tıp literatüründe ender görülen bir şekilde ters dönerek kıvrıldı. Ellerini ve ayaklarını hiç kullanamadılar. Anne Sabiha Polat (42), birini sırtında, diğerini kucağında taşıdığı iki oğlunu doktor doktor dolaştırdı. Akranları okula başlarken onlar, fizik tedavi merkezinde sabahtan akşama kadar haftanın 5 günü tedavi görüyordu. Ali 7 yaşına geldiğinde, akranları gibi okula başlamak istedi. Sistem uygun değil gerekçesiyle okula kabul edilmeyince de eve bir yazı tahtası alan ilkokul mezunu anne Sabiha, okuma yazmayı ve toplama çıkarmayı öğretti. Zaman zaman komşu çocuklardan yardım istedi. Kasların aşırı gerilmesi nedeniyle kalça çıkığı oluşmuş ve bu nedenle de tekerlekli sandalyeye bağlanmak zorundaydılar. Bebeklikten ergenliğe, yıllarca süren tedaviler, çekilen acıları değil de okuyamamayı dert ediniyorlardı. Ancak aşırı kasılma nedeniyle tamamen ters yöne dönmüş ellerini kullanmaları mümkün değildi. 

Hastaneden ayrıldı ama hastasını bırakmadı

Ta ki Taksim İlkyardım Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nden Doç. Dr. Ayhan Kılıç'a ulaşana kadar. Koşmak, yürümek değil okuyabilmek için yalnızca elinim kullanabilmeyi isteyen iki kardeşi ameliyat üstelenen Dr. Kılıç, benzeri bir tek İsveç'te yapılmış ameliyatla başladı işe. 5 saat süren bir ameliyatla tendonların naklini yapan, kısa kasları uzatıp, sıkışan ve ters dönen kolları düzeltmeye çalışan Dr. Kılıç, ikinci ameliyat sırası geldiğinde Taksim İlkyardım Hastanesi'nden ayrılıp özel bir hastane olan Liv Hospital'a geçmeye hazırlanıyordu. Şoförlükle geçimini sağlayan babanın özel bir hastanede çocukların masrafını karşılaması mümkün değildi. Dr. Kılıç, istifasını iki kardeşin ikinci ameliyatını yapacak şekilde ayarladı. Ameliyattan bir hafta sonra iki kardeşi taburcu edip özel hastaneye geçti. 

 

3.5 yılda lise 3'e geçtiler 

Bu arada ilk ve ortaokulu dışarıdan bitirmek için müracaat eden Ali ve Hasan, bir buçuk yılda 8 yıllık ilköğretim oklunu bitirdi. Dışarıdan sınava girmek bile onlar için çok zordu. Sınav komisyonunda görevli öğretmenler, ellerini kullanamadıkları için sınav yapamayacaklarını belirterek, 'liseyi okuyup ne yapacaklar, işte mi çalışacaklar' diyerek anneyi uyarınca Ali, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu aradı. Ne istiyorsun sorusuna 'Engelimin önünde engel olmayın, okumak istiyorum' dedi. Engelli Ak Parti Milletvekili Lokman Ayva'nın da devreye girmesiyle sınav komisyonunun eve gönderilmesi kararı alındı. İki yılda lise 3. Sınıfa geçmeyi başardılar. 


Kendine mouse yaptı

Yatarak bilgisayar kullanmak zordu. Mouse ihtiyacı vardı Ali'nin. Bahçelievler Kaymakamı'nı aradı. Kaymakam, 'Sen yeter ki oku, nasıl bir mouse istiyorsun onu söyle" dedi. Ali, "Göz ve ses algısıyla çalışan bilgisayarlar çok pahalı. Tasarımını ben yapayım, siz bir elektronikçiye yaptırın" dedi. Ali'nin kendine özel tasarladığı mouse, Bahçelievler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından imal ettirildi.


Üçüncü ameliyatla yalnızca bir ellerini kazandılar

Ters dönen kemikleri düzeltmek için üçüncü bir ameliyat gerekiyordu. Doç. Dr. Kılıç, hayattan ve hayata dair hayaller kurmaktan asla vazgeçmeyen iki kardeş için sponsor buldu. Ameliyatlar yapıldı. Ali'nin, kasıldığı için tırnakları avuçlarına batan ve kanayan sağ elinin parmaklarını açtı. Hasan ise ameliyat sonrası ilk kez televizyon kumandasını eline alabilmenin mutluluğunu yaşıyor. . 

Ali, bilim adamı olmak, bilimsel çalışmalar yapmak istiyor. Fiziği, matematik. İngilizce ve tarih derslerini çok seviyor. Hasan ise televizyon spikeri olmayı hayal ediyor. Ameliyatlar ve egzersizler onların canını çok yakıyor ama onlar sabırlı ve asla isyan etmiyor. Değiştiremeyecekleri fiziki durumlarına değil eğitimlerine takılmış durumdalar. Matematik, geometri ve dil anlatım hocasına ihtiyaçları var. "Kendi eksenimiz etrafında döner gibiyiz, Komşu çocuklar gelip kitap okuyor,
televizyondaki açık öğretim derslerini, fizik tedavi gördüğümüz için yeterince takip edemiyoruz. Üniversiteyi kazanmak için öğretmene ihtiyacımız var. Bilginin gücüyle donatırsak beynimiz bize yeter. Yolumu açsınlar, sınırlarımı aşarım, engelimin önünde engel olunmasın engeller alınsın" diyorlar. 

 

Herkese engelsiz bir hafta diliyorum…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön