Engelsiz İzmir Projesi

Merhabalar, sizlere bu hafta hep dile getirdiğim ülkemizdeki en büyük engelli sorunu olan istihdam sorununu çözmek için var gücü ile çalışan İzmir Büyük şehir belediyesinin projesini anlatacağım. Birkaç kez ben de gittim bu doğası ve insanları müthiş şehre. İstanbul ile kıyaslanamaz bir yapı var engelliler için. Bütün yollar ve rampalar düzenlenmiş veya bunun için çalışılıyor. Umarım diğer büyük şehirler de bu düzenlemelerden dersler çıkarıp daha iyisini yaparlar. Bu konuda sayın Aziz Kocaoğlu’nu çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Konu ile ilgili yaşadikca.com’un haberi şöyle:

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzfaş tarafından organize edilen 'Engelsizizmir 2013-Uluslararası Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Konresi', İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun açılış konuşmasıyla başladı.

 

Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nda sabah saatlerinde başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in engellilerin yaşamlarını engelsiz hale dönüştürmenin yollarıyla çıktığı yolda öncü bir rol üstlendiğini, engellilere yönelik stratejik plan hazırlayan ilk kent olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, "Engellilerin yaşamlarını engelsiz bir hale dönüştürmenin yollarını aramak hedefiyle çıkılan bu yolda, İzmir yine öncü bir rol üstlendi. Ev sahipliğini yapmaktan gurur duyduğumuz kongre aracılığıyla engellilerin kentsel sorunlarına uluslararası düzeyde bir katılımla çözüm arayacağız. Hedefimiz İzmir'i sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın gıptayla izlediği gerçek bir engelli dostu kent haline getirmek. Bunun için gücümüzün yettiği yere kadar tüm benliğimizle çalışacağız" dedi.

 

Kocaoğlu, kentsel dönüşüm çalışmaları başta olmak üzere kente dair tüm planlamalarda engellileri dikkate aldıklarını belirterek, "Engelli bireyleri yok sayan, onlara yaşam hakkı tanımayan eski dünyayı yıkıp, yeni bir dünya kurmak zorundayız. Bugün ülkemiz, özellikle de büyük kentlerimiz için kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelen kentsel dönüşümü, engellilerin yaşama katılma hakkının belki de en temel gerekçelerinden biri olarak görüyoruz. Dönüşümü yapılacak alanların planlanmasında engellilerin kullanımına ilişkin düzenlemelere yer verilmesini, temel prensiplerimizden biri olarak belirledik" diye konuştu.

 

"Kılavuz Çizgiler ve Engelli Rampalarının Önüne Otomobil Park Etmeyin"

 

"Pırıl pırıl beyinlerin, pek çok yaratıcı insanın, ülkeye ve dünyaya zenginlik katacak dehaların sadece ve sadece engelleri nedeniyle eğitim ve çalışma hayatının dışına atılması insanlık adına bir utançtır. Biz bu utanca ortak olmak istemiyoruz" diyen Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Engellilerin yaşamını zorlaştıran unsurların sorumluluğunu lütfen sadece idari kademelere yüklemek gibi bir kolaycılığa kaçmayalım. Kentin ana arterlerinde görme engelliler için oluşturulan kılavuz çizgiler üzerine, engelli rampalarının önüne otomobilini park eden vatandaşımız, buraları işgal eden esnafımız, sizler de bu suçun ortağısınız. Hiçbir mazeret bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamanın haklı gerekçesi olamaz. Bu konuda hepimiz duyarlı ve bilinçli olmak zorundayız. Aileleriyle birlikte sayısal olarak belki de ülkenin yarısına ulaşan bir kitlenin sesinin daha gür çıkması, taleplerini daha net ve cesaretle dile getirmesi gerekiyor. Engelliler, dezavantajlarını kapatabilmek için yarışa önde başlamak değil, kendilerine eşit şartlarda yarışacak olanakların sunulmasını istiyor. Yaşamdan kopardığımız her bir engelli, aynı zamanda bu ülkenin de kaybıdır."

 

"Türkiye'de İlk Kez İzmir'de Engellilere Yönelik Stratejik Plan Hazırlandı"

 

Kongrede İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ardından söz alan Engelsizmir 2013 Kongre Başkanı Doç. Dr. Levent Köstem de, Türkiye'de ilk kez İzmir'de engellilere yönelik stratejik plan hazırlandığına dikkat çekti. Engelsizizmir Projesi kapsamında bugüne kadar yapılanlar hakkında bilgiler veren Köstem, dünyada 600 milyon, Türkiye'de de yüzde 12.1 oranında engelli olduğuna vurgu yaparak, "Engellilerin eğitim düzeyi çok sıkıntılı değerler okuma yazma bilmeyen insan oranı yüzde 12'ler civarında. Engellilerde ise yüzde 36.3 civarında yani üç misline çıkıyor. Türkiye'de ilk kez bir kentin engellilerin stratejik planı hazırlandı. İzmir'de kırmızı bayak standartları oluşturduk. Büyükşehir Belediyesi bu alana engelsiz olduğu ifade eden kırmızı bayrak verelim şeklinde Türkiye'de ilk kez uygulanıyor. Önce özendirme, daha sonra mutlak zorunluluk haline gelecek uygulama. Kırmızı bayrak yönetmeliği çıkarttık ve meclisten geçirdik, alanlara kırmızı bayrak verirken meclis kararına göre olacak" şeklinde konuştu.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön