Dünya Serebiral Palsi Haftası

Merhabalar sizlere bu hafta engel nen zoru olan serebiral palsinin önemini anlatacağım. Kendimin de içinde olduğu bu engel gerçekten hayatı çok zor bir hale getiriyor. Ama bunun yaşam sevincimizi hiçbir zaman köreltmemesini diliyorum. Ekim ayının ilk haftası Serebiral Palsi Haftası olarak kutlanıyor.

 

Konuyla ilgili basında yer alan haber şöyle:

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) Genel Koordinatörü Nigar Evgin, dünyada 17 milyon serebral palsili bireyin olduğunu, Türkiye'deki serebral palsili kişi sayısıyla ilgili halen kesin veriler bulunmadığını belirterek, "Serebral palsi konusunda farkındalık yaratma çalışmalarımız farklı projelerle devam ediyor" dedi.

 

Dünya Serebral Palsi Günü kapsamında gerçekleştirilen "1 Dakikada Dünyamı Değiştir" kampanyasının Türkiye ayağını yürüten TSÇV, kampanyanın etki alanını genişletmek amacıyla sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.

 

Toplantıda konuşan Evgin, vakfın kuruluşundan bu yana bilimsel alanda uzman kişilerle işbirliği içerisinde 17 bin çocuğa ve ailesine destek verdiğini belirterek, çalışmalarının önemli bir parçasını da serebral palsili bireylerle ilgili toplumda farkındalık yaratmanın oluşturduğunu söyledi.

 

Serebral palsili bireylerin topluma daha fazla katılabilmelerini sağlamak ve hayatlarında fark yaratmak amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan aldıkları destekle "Serebral Palsimle Hayattayım" Projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Evgin, "Dünyada 17 milyon serebral palsili bireyin olduğu biliniyor. Ancak ülkemizdeki serebral palsili birey sayısıyla ilgili halen kesin veriler bulunmuyor. Serebral palsi konusunda farkındalık yaratma çalışmalarımız farklı projelerle devam ediyor" diye konuştu.

 

Evgin, Dünya Serebral Palsi Günü kapsamında yürütülen "1 Dakikada Dünyamı Değiştir" kampanyasının Avustralya ve Amerika'da bu alanda öncü sivil toplum kuruluşlarının başlattığı bir farkındalık çalışması olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

 

"Bunun amacı, serebral palsili bireylerin yaşamlarında fark yaratabilecek, sosyal yaşama katılımlarını kolaylaştırabilecek fikir ve önerilerin global web sitesi üzerinden paylaşılmasını sağlamaktır. Biz de bu amaç doğrultusunda bu yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da ülkemiz genelinde geniş bir tanıtım çalışması yürüttük. Serebral palsili bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak fikir ve önerileri, 'www.tscv.org.tr' web sitemizde toplayarak kampanyanın global sitesine yükledik. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 5 bin 803 kişinin katıldığı oylamayla 472 fikir arasından Türkiye'den de bir proje fikri seçildi. En çok oylanan üç öneri arasında Türkiye'den Alper Şirvan'ın 'güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye' fikri yer aldı."

 

Toplantıda, geçen yıl düzenlenen kampanyada en çok oy alan üç öneriden biri olan ve virginia Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından hayata geçirilen "güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye", fikrin sahibi Alper Şirvan'a takdim edildi.

 

Şirvan, tekerlekli sandalyenin, akülü sandalyelere oranla çok daha avantajlı bir kullanım imkanı sağladığını belirtti.

 

Dünya çapında gerçekleştirilen bir organizasyonda birinci olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Şirvan, "Bu kampanyayı internetten tesadüfen gördüm. Kampanyaya katıldıktan sonra TSÇV'nin büyük desteğini aldım. Bu süreçte bana destek oldukları için TSÇV'ye tekrar çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

Tekerlekli Sandalyenin Özellikleri

 

Güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalyenin 3 katlanabilir paneli bulunuyor. 160 watt gücünde elektrik üreten tekerlekli sandalyenin kullanım ömrü 30 yıl. Cep telefonu, tablet, navigasyon ve güçlü vantilatörler için şarj yeri ve USB girişlerine sahip tekerlekli sandalyenin solar panellerin açılımı üstü açılabilen bir arabadaki gibi kontrol ediliyor. Tekerlekli sandalyenin her iki yanında bulunan destek sistemleri, şarjı tam doluyken 8 kilometrelik ortalama hızda 4,5 saatin üzerinde çalışma ve diğer tekerlekli sandalyelere göre yaklaşık yüzde 42 daha fazla yol kat etme imkanı sağlıyor. Ayrıca tekerlekli sandalye hiç şarj harcamadan saatte 1,6 kilometrelik hızla sürekli çalışabiliyor.

 

HERKESE ENGELSİZ BİR HAFTA DİLİYORUM..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön