Toplu taşımaya hanımeli damgası

Toplu taşıma araçlarının sürücü koltuklarında kadın sayısı hızla artıyor. İstanbul metrosunun Yenikapı-Havaalanı hattının makinisti Necla Horoz, otobüs şoförü Şengül Tunç ve taksi şoförü Hilal İzgördü röportajı...

Toplu taşımaya hanımeli damgası

Trafikte gördüğümüz kadın sürücü sayısı her geçen gün artıyor. Hatta sürücü belgesi sahibi kadın sayısı, son 10 yılda yaklaşık 2 kat arttı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, ülke genelinde sürücü belgeli kadın sayısı, 2013 sonu itibarıyla 5 milyon 412 bin 759’a çıktı. Artan bu sayı doğrultusunda kadınların sürücülüğü meslek edinmesi de daha sık karşılaşlan bir durum haline geldi.

 

İstanbul’da sayı daha fazla

 

Türkiye’nin birçok şehrinde, sayıları biri geçmese de şoförlüğü meslek edinmiş kadınlar var. Ankara, Eskişehir ve Düzce bu şehirlerden birkaçı... İstanbul’da ise sayı biraz daha fazla. Biz de İstanbul’daki Yenikapı-Havaalanı hattının makinisti Necla Horoz, otobüs şoförü Şengül Tunç ve taksi şoförü Hilal İzgördü’yle toplu taşımalarda kadın sürücü olmayı konuştuk.

 

"Kadın yolcularla sorun yaşadığım oluyor"

 

Şengül Tunç, 40 yaşında ve bir çocuk annesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Otobüs AŞ’ye bağlı çalışan tek kadın şoför. 13-14 yaşlarında başlayan araba kullanma sevdasını mesleği haline getirdi ve ilk olarak okul servislerinde şoförlük yaptı. Daha sonra arabasını satmak zorunda kaldığı için bir kuruma bağlı olarak çalışmaya karar verdi ve Düzce’de otobüs şoförlüğü yaptı. Orada 4 sene çalıştıktan sonra ise yolu İstanbul’a düştü: “Düzce’de şoförlük yaptığımda bir ilki gerçekleştirdim. İstanbul’daki tek kadın otobüs şoförü de benim. Ağabeyim ve annem bana mesleğim konusunda hep destek oldu. Sadece İstanbul’a gelmem konusunda tereddütleri vardı. 1.5 sene Taksim-Ortaköy hattında çalıştım. Şimdiyse Hisarüstü- Kabataş hattına geçiyorum. Yolcularla hiçbir sorunum olmadı fakat bazen kadın yolcular bana üstten üstten bakıyor. Aşağılandığımı hissediyorum ama umursamıyorum.”

 

 

"Arabadan önce tren kullandım"

 

Necla Horoz Türkiye’nin ilk kadın vatmanı. 27 yıldır İstanbul Ulaşım AŞ’de metro ve tren kullanıyor. Üniversite sınavına girdiği yıl Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Demiryolu İnşaat ve İşletme Bölümü’nü açmasıyla kariyer planlaması şekillendi. Önceleri gişe memurluğu yapan Horoz kurumun isteği üzerine tren kullanabilmek için eğitim aldı: “İstanbul metrosu inşaat halindeyken ‘Makinist aranıyor’ ilanını gördüm ve başvurdum. Tren kullanmaya başladığımda araba ehliyetim bile yoktu. Şimdi Aksaray-Havalimanı hattındayım. Yalnız yeni otomatik araçlardansa manuel araçları tercih ederim. Çünkü kullanması çok daha keyifli.”

 

 

2000 erkek arasında tek kadın

 

Hilal İzgördü ilk olarak bir turizm şirketinde şoförlük yaptı ardından ise bir arkadaşının aracında özel şoför olarak çalıştı. Şimdiyse Atatürk Havalimanı’nda taksi şoförlüğü yapıyor. Taksiciler Esnaf Odası’nın verilerine göre İstanbul trafiğinde aktif olarak taksi şoförlüğü yapan iki kadından da biri. Alandaki yaklaşık olarak 2000 şoför arasında tek kadın kendisi. Önceleri diğer meslektaşları tarafından yadırganmış. Hatta uzun süre kimse kendisiyle konuşmamış: “Türk insanı şaşırıyor. Turistler ise normal karşılıyor. Artık verilen tepkilere alıştım. Bence daha çok kadın şoförlük yaparsa trafiğin düzeninin sağlanması daha kolay olur.”

 

 

Röportaj: Aslı Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön