‘Türkiye’de tuttuğunu koparan kadınlar var’

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği iş kurmak isteyen kadınlara yol göstermek için bir eğitim akademisi kurdu...

‘Türkiye’de tuttuğunu koparan kadınlar var’

Girişimci olmak isteyen kadın çok ama yolunu bilen pek yok. Bu eksiği gidermek için kurulan KAGİDER Akademi, hukuktan muhabesebeye kadınların ihtiyaç duyacağı pek çok konuda eğitim veriyor. Ancak bu eğitimlerin maliyeti büyük. Akademiye fon yaratmak için kolları sıvayan KAGİ- DER, “Ben 1 Gün Kadınken” isimli oyunu sahneye koyuyor. Bu akşam ve yarınki tiyatronun öncesinde oyunda rol alan KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan ve KAGİDER üyesi Defne Samyeli ile buluştuk.

 

SAMYELİ: Bizim sektör kadın için çok zor

 Siz nasıl dahil oldunuz tiyatro oyununa?

Zaten KAGİDER üyesiydim, tiyatro projesi olunca beni çağırdılar, “Hemen gel, seçmelere katıl” diye.

 

Seçmeler oldu yani?

Oldu, bileğimin hakkıyla kazandım rolümü. Başkan da öyle... Başkan diye rolü kaptı zannetme, öğretmen rolünde çok iyi.

 

Peki konusu ne oyunun?

Bir mesajımız var, gelip seyretmeniz lazım. Mesajlı diye sıkıcı sanmayın. Çok eğlenceli, sürprizli. 

 

Rolünüz ne?

Karakterimin adı Pelin. Evli ve çalışan bir kadını oynuyorum. Her karakterin ayrı bir masalı var. 

 

KAGİDER’le sizin tanışmanız nasıl oldu?

Bir Hatay gezisinde tanıştık. Televizyon projeleri için prodüksiyon şirketi kurmuştum. O dönem işkadınıydım. KAGİDER’den birçok arkadaşım vardı, “Niye üye olmuyorsun” dediler. Çalışmalarını çok beğendiğim için üye oldum.

 

Peki neler öğrendiniz burada?

Gerçekten Türkiye’de tuttuğunu koparan ve hemcinsleri için her şeyi yapan kadınlar var. Yaklaşım biçimlerini, faydalı bir iş yapmak için neyi nasıl tuttuklarını, bunu nasıl yönettiklerini yakından gördüm. BM ve NATO gezilerimiz oldu. Daha çok vakit ayırmak istiyorum onlara ama iş yüzünden zamanım yok. Kadınlar için o kadar çok şey yapıldı ki büyük bir gurur duyuyorum KAGİDER’de olmaktan.

 

‘İş satmak için siyasi bağlantınız olmalı"

 Medyada kadın olmanın iyi yanları da var, çok kötü yanları da... Sizin için durum ne?

Şirket sahibi olarak aradığımı bulamadım. Satmaya çalıştığım programlar için çok uğraştım. Yabancılarla daha iyi çalışıyorum, bizim sektör kadın için çok zor. Birçok iş ve siyasi bağlantınız olmalı. Yoksa televizyonlara iş satamazsınız.

 

En baştan başlasanız yine kamera önünü seçer miydiniz?

Ben kamera önü için doğmuşum, bu kaderimin bir parçası. Başka bir iş düşünemem. Çocukluğumdan beri öyleydi. Ama ekran çok geniş bir yelpaze, illa müzik ya da program olması gerekmez. İletişim için doğmuşum, iletişim olmadığı sürece ben de yokum. Bu böyle devam edecek.

 

Mesleğe yeni başlayacaklara ilk söylediğiniz nedir?

İletişim dışında muhakkak başka bir bölüm okumaları. Fazla bilgi zarar vermez. Kendimizi ne kadar geliştirirsek o kadar başarılı oluruz. Hayatta önemli olan bir şirkete girdiğiniz zaman yükselişinizden ziyade o durakta ne kadar vakit harcadığınız ve ne kadar geliştiğiniz. Çünkü ruh gelişmek ister. Hobileri olmalı, onlar sizi renkli, yaratıcı ve mutlu yapan şeyler; öbür türlü ofise tıkılıp duruyorsunuz, başkasının sizin için seçtiği bir yerde ömür tüketiyorsunuz.

 

‘Bu kadar eziyete değer mi?’ 

KAGİDER’den biraz bahsedebilir misiniz?

KAGİDER olarak yaklaşık 12 yıldır kadın girişimci eğitimleri üzerinde çalışıyoruz ve “İşimi kuruyorum” eğitimi veriyoruz. Hukuk şirketi sahibi, nasıl şirket kurulacağını anlatıyor; muhasebeci muhasebeyle ilgili temel bilgileri veriyor. Fakat epey bir öğretmen lazım; çok ciddi girişimciler geliyor. Sınıflarımız 20 kişilik. Yaklaşık 20 kadın 20 kadına eğitim veriyor. Çok büyük bir memnuniyet yakaladık. Bunun kitapları da yazılıyor ama yüz yüze eğitim çok değerli. “Acaba bunu akademiye mi çevirsek” diye düşündük, “İnternet ortamına aktarıp daha fazla kadına açılsak” dedik. Baktık ki bu çok zor bir süreç, mali bir birikim gerekiyor. O nedenle “Yemek mi düzenleyelim ne yapalım” derken “Daha eziyetli bir iş olsun; tiyatro yapalım” dedik. 

 

Akademi için başvuru koşullarınız neler?

Hiçbir koşul yok. 150-200 liralık eğitim ücreti var sadece. 

 

Girişimci kadınların yaşayabileceği büyük sorunlar neler?

Çok engel var. Birincisi “Yapamazsın, bu kadar eziyete değer mi, evde otur” diyenler. Bunu aşan kadın, arkasından hemen sermaye sorununa takılıyor. Sadece krediyle iş açılamıyor. 

 

Sizin kurumsal hayatta yaşadığınız kadın olmanın getirdiği avantajlar ve dezavantajlar neler oldu?

Kadın olmanın avantajı var mı bilemiyorum. Süreç olarak “Yola devam, sakin dur” taktiğini öneriyorum. Araştırmalar gösteriyor ki kadın eve gelip işinden şikâyet ettiği zaman eş de anne-baba da “Yapma, boşver gel evde otur” cevabını alıyor. Ama erkek şikayet edince “Sen yaparsın, git müdüre kafa tut” deniyor. Bunlara aldırmadan devam etmek lazım.

 

Biletler

Bugün ve yarın akşam saat 19.00’da Beşiktaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek oyunun gala gecesi bilet fiyatı 250 TL; 13 Nisan Pazar günü saat 18.00’deki gösteriminin fiyatları ise 50 ve 75 TL’den satışa sunuldu. Oyundan elde edilecek gelir KAGİDER Akademi projesine fon olarak aktarılacak.

 

Heja Bozyel

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön