UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi

Türkiye'den birçok kültürel öge, ritüel ve gelenek UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'nde yer alıyor. İşte o listede bulunan kültürel miraslarımız...

 • Meddahlık

  Taklit ve canlandırmayla dinleyiciye öykü anlatma sanatı olarak toplumda kabul gören meddahlık, her kesimden insana çeşitli zamanlarda yaşanmış ve yaşanabilir olayları konu edinebilen bir meslek. Geleneksel Türk tiyatrosundan günümüze ulaşabilmiş nadir türlerden biri olmasından dolayı ülkenin dört bir yanında düzenlenen festival, gösteri ve tiyatrolarda hâlâ yetişkinlerin ve çocukların ilgisini çekmeyi başarabiliyor. 2008 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne girmeyi başarabilen meddahlık, günümüzde kültürel varlığını sürdürmekte olan değerlerimizden biri.

 • Mevlevi sema dînî töreni

  Mevlânâ Celâleddîn Rûmî’den itibaren gerçekleştirilen ve içinde dînî öge ve temaları bulunduran bu tören özellikle Konya’da halk tarafından ilgiyle ve saygıyla karşılanıyor. Koreografisi ve müzik yapısıyla hem sanatsal hem de ilahi aşkı anlatan bu tören 2008 yılında listeye dâhil edildi ve tüm dünyaya Türkiye’nin adına kaydettirildi.

 • Âşıklık geleneği 

  Âşıklık, Anadolu’dan yansıyan kahramanlık, sevgiliye duyulan özlem, ilahi aşk gibi konuları olan şiirlerin ve hikâyelerin saz eşliğinde söylendiği bir sanat. 2009 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne giriyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön