Fahrelnisa Zeid’in eserleri İstanbul Modern’de

Türk modern sanatının öncülerinden ve soyut sanatın ilk temsilcilerinden ressam Fahrelnissa Zeid´in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip olan İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından oluşan bir seçkiyi 30 Mayıs-30 Temmuz tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Fahrelnisa Zeid’in eserleri İstanbul Modern’de

2006 yılında Türk modern sanatının öncülerinden Fahrelnissa Zeid ve oğlu Nejad Melih Devrim´in yapıtlarını "Gökkuşağında İki Kuşak" sergisiyle buluşturan İstanbul Modern, Zeid´in yapıtlarını 11 yıl aradan sonra yeniden bir seçkide bir araya getiriyor. Sanatçının ustalaştığı soyut geometrik kompozisyonlar, Bizans - İslam - Batı sanatına referansların yer aldığı ve kendine özgü kullandığı renk paletiyle birleşen dışavurumcu 23 yapıtı, Kısa Süreli Sergiler Salonu´nda yer alacak sergiyle ziyaretçilerle buluşacak. Seçkide, sanatçının Türkiye sanat ortamında başladığı 1940´lı yıllardan Amman, Ürdün´e taşındığı 1970´li yıllara kadar, en etkin olduğu dönemden yapıtlar yer alacak.

 

Sergi süresince İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler bölümünün hazırladığı eğitim programları küçük sanatseverlerle buluşacak. 2006 yılında İstanbul Modern çatısı altında gerçekleştirilen "Fahrelnissa ile Nejad: Gökkuşağında İki Kuşak" sergisi için İstanbul Modern ve CNN Türk ortak yapımı olarak geniş bir araştırmayla oluşturulan belgesel, sergi alanında ziyaretçilerle yeniden buluşacak.

 

Fahrelnissa Zeid baskılı ürünler satılacak

İstanbul Modern Kütüphane'de ise yapılan geniş derlemeyle Zeid´in yaşamına ve sanatına ilişkin kitaplar ve yazılar yer alıyor. İstanbul Modern Mağaza´da sergiye özel olarak tasarlanan poster ve kartpostalların yanı sıra sanatçının yapıtlarından tasarlanan çeşitli ürünler de satışa sunuluyor.

 

8 yapıtı 13 Haziran'da Londra'da sergilenecek

2017 yılı içinde Münih, Torino, Berlin´deki sergilerde sanatseverlerle buluşan Fahrelnissa Zeid, küresel sanat dünyasında taze bir ivme kazanacak. Müze koleksiyonunda yer alan ve Zeid´in kariyerindeki en önemli 8 yapıt, 13 Haziran itibariyle Londra´daki Tate Modern´de de ziyaretçilerle buluşacak.

 

 

Oya Eczacıbaşı: Hayali gerçek yapan ilk bağışımız

Fahrelnissa Zeid´in İstanbul Modern´in tarihinde çok özel ve önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, "İstanbul Modern daha fikir aşamasındayken dünya çapında ünlü sanatçımız Zeid´in `Cehennemim´ adlı başyapıtını, ailesi bir gün açmayı hayal ettiğimiz müze için armağan etmişti. İstanbul Modern kurulduğu anda müzeye giren ilk yapıt da o olmuştu. Zeid´in küresel sanat dünyasında daha fazla görünür olması sebebiyle biz de 11 yıl aradan sonra sanatçının yapıtlarını yeniden bir araya getirmek ve yeni nesillerle buluşturmak istedik" dedi.

 

 

Levent Çalıkoğlu: Zeid´in küresel sanat dünyasındaki yeri perçinleniyor

Küresel sanat dünyasında bu yılın Zeid yılı olduğuna dikkati çeken İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu, "Fahrelnissa Zeid hayat hikayesi, kişiliği ve sanat anlayışıyla şüphesiz kuşağı ve döneminin en yaratıcı sanatçılarının başında geliyor. Bu yılın sergi takvimine baktığımızda Batı müze ve sanat kültürünün Zeid´in kendisi ve yapıtlarına olan gecikmiş ilgisini, ona hak ettiği değeri verdiğini görüyoruz. Özellikle Tate Modern´de gerçekleştirilecek olan retrospektif, Zeid´in küresel sanat dünyasındaki yerini perçinleyecektir. Zeid´in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip olmamız sebebiyle sanatçıya duyulan bu ilgiyi biz de bu seçkiyle destekliyoruz" ifadesini kullandı.

 

 

Ressam Stoetter'den eşsiz vücut boyama sanatı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön