Babylon Bahçeleri sergisi Bomontiada'da

Kaldırımda betonun ortasında çıkan bir yeşillik, düz duvarda bitiveren papatya ya da kurak bir yerde içimizi açan bir ot. Şehirde betona rağmen direnen otlar, aslında oranın ilk sakinleri... Onlara farklı gözle bakacağınız Babylon Bahçeleri sergisi de tam olarak bunu amaçlıyor

‘Otlar, şehir ekolojisinin değerli aktörleri’

Şehirde her gün bir şekilde karşımıza çıkan bitki türleri; kimi zaman yol kenarında, kimi zaman duvar dibinde ya da betonun ortasında hayat buluyor. Betona rağmen doğa inatçı, direniyor. Şehrin ilk sakinleri onlar aslında. Yaşamın her şeye rağmen sürdüğünü bize hatırlatıyorlar. İstanbul’daki bitki türlerine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ‘Babylon Bahçeleri: Şehrin Nefes Alan Yerleri’ sergisi de bunu amaçlıyor.

 

Geçen yıl bomontiada koridorunda hayata geçen sergi, bu sezon “Farklı türlere açık ol” mesajıyla konuklarını karşılıyor. Şehir ekolojisini desteklemeyi amaçlayan bomontiada’nın gerçekleştirdiği projede bitkilerin yaşam koşulları merkeze alınıyor. bomontiada Kreatif Kurulu Üyesi Alexis Şanal’ın önderliğinde gerçekleşen projeyle her gün yol kenarlarında, kaldı- rımlarda karşımıza çıkan bitki türlerinin İstanbul’un mikro yaşam alanlarındaki ekolojik önemi vurgulanıyor. Proje, Bomonti bölgesinde şehir ekolojisini destekleyecek halka açık programların da ilk tohumu. Bahar programında mikro yaşam alanı oluşturmak için “Kendin yap” projelerinin yapılacağı atölyeler de gerçekleşecek. Projenin sahibi Alexis Şanal ile konuştuk.

 

Sokakta kaldırımda biten, yol kenarındaki duvarda oluşan yeşillikler serginizin ana konusu. Peki tam olarak ne anlatmak istiyorsunuz?

Ana konu, bu bitkilerin göze çarpmayan güzelliklerini, mevsimsel değişikliklerini ve İstanbul’un mikro yaşam alanlarındaki ekolojik önemlerini görüp bundan keyif almak. bomontiada’nın 2017 bahar programı da değişik türlerle nasıl beraber yaşadığımızı inceleyecek. Türlerin karakter özelliklerinin çizileceği, botanik önemlerinin paylaşılacağı ve mikro yaşam alanı oluşturmak için “Kendin yap” projelerinin yapılacağı atölyeler gerçekleştireceğiz.

 

Vermek istediğiniz mesaj nedir?

Bu türler şehirde milyonlarca yıldır yaşıyorlar ve şehrin renklerini, kokusunu, dokusunu yarattıkları gibi biyoçeşitliliği de sağlıyorlar.

 

Bu sergiyle amacınız nedir?

Bu serginin birkaç amacı var. Birincisi bu “otların” şehir ekolojimizdeki değerli aktörler olarak farkındalık kazanması, çeşitli türleri kendi alt-kültürlerinde keşfetmek için yeni platformlar paylaşmak ve Bomonti bölgesinde şehir ekolojisini destekleyecek halka açık programlar yaratmanın ilk tohumunu ekmek.

 

 

Sergi ne zamana kadar açık?

Bu daha çok içinde sergiler barındıran bir proje. Babylon Bahçeleri, ilk bahçe gösterimi. Babylon Bahçeleri’nin ikinci evresi, hangi türlerin yarı kapalı alanlarda hayatta kaldığını öğrendiğimizde daha kalıcı olacak.

 

 

Ekin Türkantos

eturkantos@htgazete.com.tr

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön