Cinsel taciz dedektörü icat edildi!

MIT’de geliştirilen teknoloji sayesinde cinsel tacize uğrayan kadınların telefonundan otomatik olarak yardım çağrısı gönderilebilecek.

Cinsel taciz dedektörü icat edildi!

MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesinde görev yapan Hindistan kökenli bir bilim insanı olan Manisha Mohan, Intrepid adını verdiği bir akıllı uyarı sistemi geliştirdi. İç çamaşırına yerleştirilebilen ince bir etiket sayesinde, cinsel saldırı durumunda kullanıcının cep telefonundan acil durum sinyali gönderilebiliyor.

 

Mohan’ın icat ettiği sistem, iç çamaşırının zorla çıkarılması durumunu algılayabiliyor ya da kullanıcı, etikete bağlı bir düğmeye basarak sistemi tetikleyebiliyor. Uyarı mesajından sonra, kullanıcının telefonuna ‘Tehlikede misin?’ mesajı gönderiliyor. Eğer 20 saniye içerisinde bu mesaja ‘hayır’ cevabı verilmezse, sistem otomatik olarak, daha önceden belirlenmiş 5 kişinin telefonuna ‘Tehlike altındayım, lütfen yardım edin’ mesajı gönderiyor. Bu mesajda, kullanıcının konum bilgilerine de ulaşılabiliyor.

 

Tehlike mesajı gönderildikten sonra kullanıcının telefonundaki uygulama otomatik olarak aktive oluyor ve bulunduğu mekandaki sesleri de kaydetmeye başlıyor. Tasarımcılar, bu özellik sayesinde kaydedilen konuşmaların daha sonra dava açılması durumunda delil olarak kullanılabileceğini ifade ediyor.

 

Akıllı giysi teknolojisi: Intrepid

Intrepid adı verilen cihazı denemesi için 338 online katılımcı, 67 gönüllü ve 20 kullanıcı çalışmaya katıldı. Alınan sonuçlara göre Intrepid sistemini kullanmak oldukça kolay.

 

Basitçe, Intrepid mobil uygulamasını akıllı telefona yükledikten sonra akıllı etiketi videoda görüldüğü gibi sütyenin veya diğer iç çamaşırlarının içerisine yapıştırmak yeterli oluyor. Araştırmacıların açıklamasına göre yapılan denemeler sonucunda, etiketin herhangi bir şekilde rahatsızlık vermediği, çamaşırlar üzerinde iz bırakmadığı ve hatta çamaşır makinesinde yıkanabildiği de Intrepid’in kullanımının yaygınlaşması için kolaylık sağlayacak.

 

Keşke böyle bir aygıta ihtiyacımız olmasaydı”

Intrepid’in tasarımcısı Manisha Mohan, MIT tarafından yayınlanan videoda şunları söylüyor: “Cinsel tacizin, toplumumuzdaki acilen iyileştirilmesi gereken bir hastalık olduğunu düşünüyorum. Intrepid projemizi cinsel tacizi tespit etmek, bununla ilgili iletişim kurulmasını kolaylaştırmak ve dolayısıyla bu tür vakaları önlemeyi amaçladığımız için geliştiriyoruz.”

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön