Too Young To Wed / Evlenmek İçin Çok Küçük

Birleşmiş Milletler Nüfüs Fonu ile ortak yürütülen "Too Young To Wed /Evlenmek İçin Çok Küçük" projesinin sahibi Stephanie Sinclair'in fotoğrafları bu yıl da dikkat çekenler arasında.

 • Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) göre, yaşayan üç kadından biri 15 yaşından önce evleniyor. Dünya çapında, 700 milyondan fazla kadın 18 yaşından önce evleniyor ve UNICEF’e göre bu evliliklerin üçte biri Hindistan’da gerçekleşiyor. Gene BM verilerine göre her beş dakikada bir dünyada bir kız çocuğu şiddet sonucu hayatını kaybediyor. Her dört kız çocuğundan biri henüz çocuk yaştayken evlendiriliyor. İnsan kaçakçılığı suçlarında kurbanların yüzde 71’i kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor. Dünya genelinde 63 milyon kıza kadın sünneti işlemi yapıldı. 130 milyon kız okula gidemiyor. Kızların AIDS’e yakalanma riski erkek çocuklarının iki katı. 

 • Savaş, yoksulluk, işkence ve doğal felaketlerden kaçan sığınmacıların yüzde 75’inden fazlası kadınlar ve kız çocuklarından oluşuyor. Ayrıca bu kadınlar ve kız çocukları mülteci kamplarında cinsel tacizlere de uğruyor.

 • Fotoğrafçı Stephanie Sinclair, çocuk gelinlerin yüzlerini ve seslerini yakalamak için on yıldan fazla bir zaman ayırdı. Proje 2003’te başladı. Geçtiğimiz 13 yılda Hindistan, Afganistan, Guatemala, Yemen, Nepal ve Etiyopya gibi çeşitli yerlerde fotoğraflar çekti. Sinclair’in amacı fotoğraflar aracılığı ile çocuk yaşta evliliklere farkındalığı artırmak, aynı zamanda kendi kurduğu kar gütmeyen bir kuruluş olan “Too Young To Wed” aracılığı ile kız çocuklarının daha iyi olanaklara sahip olmalarını sağlamak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön