Burçin Mutlu Pakdil yeni bir galaksi keşfetti

Gökbilimci Burçin Mutlu Pakdil, ‘çift halkalı’ olarak nitelendirilen ve çok nadir görülen bir galaksi buldu.

Burçin Mutlu Pakdil yeni bir galaksi keşfetti

Eski Beşiktaş Anadolu Lisesi mezunu ve Minnesota Astrofizik Enstitüsü’nde doktora öğrencisi ve astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil, ekibiyle birlikte yeni bir galaksi keşfetti.

 

DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 52 KADIN Bu 52 isim dünyayı böyle değişti... TÜRKİYE'DE İLKLERİ BAŞARAN KADINLAR Gazeteci, yazar Yaşar Gürsoy’un ...

 

Galaksi (yıldız kümesi), Dünya’dan ortalama 359 milyon (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) ışık yılı uzaklığında. Gökbilimcilerin daha önce gözlemlediklerinden çok farklı olan bu galaksinin ismi, “PGC 1000714″. Keşfedilen bu galaksiye ‘Burçin’in Galaksisi’ ismi verildi. 

 

 

Nadir rastlanan ‘Hoag tipi' sınıfına giren bu galaksi içindeki merkez halkanın 5,5 milyar yıllık eski yıldızlardan oluştuğu ve dışarıdaki ikinci halkanın ise 130 milyon yıllık daha genç yıldızların yer aldığı belirtiliyor. Yıldızlar arasındaki yaş farkı, söz konusu olduğundan galaksiye çok az görülen çift halkalı bir şekil sağlıyor.

 

KADIN FİLMLERİ Ülkemizden ve dünyadan kadın fil... EN İYİ KADIN KİTAPLARI, EN İYİ FEMİNİST KİTAPLAR Herkes bir kadın olarak ne yapıp...

 

Bu galaksinin iki farklı oluşum periyodu geçirdiğine işaret ettiği için ilk anlık görüntülerden bu halkaların nasıl oluştuğunu bilmenin imkansız olduğu söyleniyor.

 

 

Burçin Mutlu Pakdil verdiği bir röportajda; “Bu çalışmayla ilgili bana en çok heyecan veren şey, insanların yeni ve özel bir şey keşfetmiş olmamıza gösterdiği takdir. Evren gizemle dolu ve bu gizemin bir parçası olmak çok heyecan verici” açıklamasında bulundu.

 

KENYA'DAKİ KADIN KÖYÜ UMOJİ KADINLARI ŞİDDETTEN KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI? Bugün Kadına Yönelik Şiddete Kar...

 

Dünyada hala iyi şeylerin olduğunu bilmek güzel...

 

İşte Burçin Mutlu Pakdil'in özel röportajı: 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön