Kız çocukları daha fazla ev işi yapıyor

Kız çocukları erkeklere kıyasla 160 milyon saat daha fazla ev işi yapıyor.

Kız çocuklarının 160 milyon saati...

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir rapora göre, 5-14 yaş aralığındaki kız çocukları, yaşıtları erkeklerle karşılaştırıldıklarında, ev işlerine yüzde 40 oranında daha fazla zaman harcayarak, öğrenme ve çocukluklarının tadını çıkarma fırsatını kaçırıyorlar.

 

UNICEF’e göre, dünya çapındaki kız çocukları, yemek pişirme, temizlik, aile üyelerine bakma, su doldurma, ısınma gibi ev işlerine 160 milyondan daha fazla saat harcıyorlar. Raporun büyük bir kısmını Güney Asya, Orta Doğu ve Afrika’nın birkaç bölgesi oluşturuyor; ayrıca 10-14 yaş arası kız çocuklarının, ev işi yükünü en orantısız şekilde üstlendikleri ülkelerin Burkina Faso, Yemen ve Somali olduğu açık.

 

UNICEF cinsiyet danışmanı AnjuMalhotra “Ev işlerinin ağır yükü, erken çocuklukta başlıyor ve kız çocukları ergenliğe ulaştıkça şiddetleniyor”diyor ve şöyle devam ediyor: “Sonuç olarak, kız çocukları, öğrenme, büyüme ve yalnızca çocukluklarının keyfini çıkarma gibi çok önemli fırsatı feda ediyorlar. İş yükünün çocuklar arasında bu şekilde eşitsiz dağılımı, cinsiyet stereotiplerini ve kadınlara ve kız çocuklarına yüklenen çifte sorumluluk anlayışını ölümsüzleştiriyor.”

 

 

Analistler, cinsiyet eşitsizliğinin, Birleşmiş Milletler'in geçen yıl kararlaştırılan yeni global hedeflerine –2030 yılına dek aşırı yoksulluğu bitirmek ve kadına karşı şiddeti engellemek – ulaşması konusunda da ciddi bir tehdit olarak varlığını sürdürdüğünü söylüyorlar.

 

Bilim insanları, şiddet, çocuk yaşta evlilikler, kadın sünneti, eğitim sorunları gibi konuları ele almanın yalnızca kız çocukları açısından değil; aynı zamanda da ekonomik gelişim, barış ve yoksulluğun azaltılması açısından da önemli olduğunu belirtiyorlar.

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde, çocuk hakları derneği Plan International tarafından yayınlanan rapora göre, cinsel şiddet ve okula devam gibi konuların takibinde kullanılabilecek daha iyi istatistikler ve veriler olana dek, milyonlarca kız çocuğu risk altında kalmaya devam edecek.

 

Kız çocuklarının güzelleştirdiği babalar
+46
Kız çocukları ve babaları aralarındaki bağ çok güçlüdür.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön