Kişisel hijyen hakkında yanlış bildiklerimiz

Bugün Dünya Hijyen Günü biz de alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz için bir liste hazırladık. İşte hijyenle ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar.

 • Muhtemelen şu an bakterilerin arasında oturuyorsunuz. Hijyen alışkanlıklarınız düşündüğünüzden de kötü durumda. Aşağıdaki liste çok ayrıntılı olmasa da, olabildiğince genel başlıklar altında yanlış bildiklerinizi sıraladık.

   

 • Antibakteriyel sabununuz hormonal dengenizi bozabilir. Ayrıca düşündüğünüz kadar etkili de değil:

  Antibakteriyel sabunlar, triklosan denilen bir madde içerir ve hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde hormon seviyelerini değiştirdiği ortaya çıkmıştır. Triklosanın güvenliliği konusunda çalışmalar devam etse de henüz kesin bir sonuç elde edilemedi. Antibakteriyel sabunların %75’inin içinde triklosan bulunmaktadır. Triklosan aynı zamanda ev temizlik ürünlerinde ve bazı diş macunlarında da vardır. Triklosanın olası etkileri bir yana, FDA antibakteriyel sabunun, hastalıkları önleme konusunda normal sabundan daha fazla etkili olduğunu düşünmüyor.

 • Muhtemelen evin en kirli bölümünde çok fazla vakit geçiriyorsunuz:

  Banyo zemini, santimetre başına 2 milyon bakteri barındırabilirken, mutfak lavabosunun santimetre karesinde 500 bin bakteri yaşayabilir. Brooklyn Long Island College Hospital’da enfeksiyon bölümü başkanı Eileen Abruzzo’ya göre, mutfak lavabonuz, klozetinizden daha kirli çünkü lavaboya bırakılan bulaşıklar, e.koli ve salmonella gibi bakterilerin üremesi için mükemmel bir ortam.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön