Kadın hakları ile ilgili 7 garip yasak!

Dünya Cinsiyet Ayrımcılığı Raporu'na göre kadın hakları ihlallerinin en çok yaşandığı ülkeler, sanıldığı gibi sadece Ortadoğu'da değil. İşte o ülkeler ve uygulanan tuhaf yasaklar...

Kadın hakları ile ilgili 7 garip yasak!
Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistanlı kadınlar araba kullanma yasağını protesto etmek amacıyla direksiyon başına geçmekle sadece bu yasağı değil cinsiyete dayalı birçok katı yasağı da protesto etmiş oldular. Dünya Ekonomik Forumu'nun 2013 yılında yayınladığı Dünya Cinsiyet Ayrımcılığı Raporu'nda Suudi Arabistan; Mali, Fas, İran, Fildişi Sahili, Moritanya, Suriye, Çad, Pakistan ve Yemen'in üstünde yer alarak kadın haklarını ihlal eden üllkelerin arasında sondan 10'uncu sırada yer aldı. Kadın hakları ihlallerinin en çok yaşandığı yerler Kuzey Afrika, Batı Afrika ya da Ortadoğu ülkeleriyle sınırlı değil.

İşte Asya'dan Latin Amerika'ya kadınlara karşı uygulanan 7 dikkat çekici kanuni yasak:


1. Hindistan (Bazı bölgeleri)
Yol güvenliği kanunları kadınlar için geçerli değildir. Hindistan'ın bazı eyaletlerinde kadınların motorsiklette kask takma zorunluluğu yok. Kadın hakları savunucuları bu kuralın kadınların bu kültürün genelinde değersiz olmasından çıktığını söylerken, bu kuralın savunucuları ise bunun sebebinin kadınların saç ve makyajının bozulmasını önlemeye çalıştıklarını söylüyorlar.

2. Yemen
Kadınlar sadece yarım şahit olarak kabul ediliyor. Yemen'de kadınlar mahkemedeki şahitliklerinde tam kişi olarak tanınmıyor. Genel olarak, bekâr bir kadının şahitliği eğer bir erkeğin şahitliği ile desteklenmiyorsa ciddiye alınmıyor. Kadınların zina, hırsızlık, iftira ve cinsel sapkınlık gibi konularda ise şahitlik hakkı yok.

3. Suudi Arabistan ve Vatikan
Kadınların hala daha oy kullanma hakkı yok. 2011 yılında yayınlanan kraliyet kararnamesine göre 2015 yılındaki seçimlerde Suudi Arabistan'da kadınlar oy kullanabilecek. Vatikan ise yalnızca erkeklere oy kullanma hakkı tanıyor.

4. Ekvator
Kürtaj yasal değil, eğer "aptal" değilseniz. Ekvator'da herkes için yasak olan kürtaj, aptallar ve aklını yitirmiş olanlar için yasak değil. Politikacılar bu kişiler için "akıl sağlığını yitirmiş" tanımını kullanarak daha kibar bir sözü yasalaştırmak istese de, bu durum kürtajın yasadışı olmasını değiştirmeyecek. Yasa aynı zamanda hamilelikte düşükleri de cezalandırmak için kullanılıyor.

5. Suudi Arabistan ve Fas
Birçok ülke tecavüz kurbanlarını cezalandırmakta başarısız olurken kimileri bir adım ileri giderek, kadınları bir erkek refakati olmadan dışarıya çıkmaları, yabancı bir erkekle yanyana olmaları ve sonrasında hamile kalmaları yüzünden cezalandırıyor. Fas'ta 16 yaşındaki Amina Filali, hakimin tecavüzcüsüyle evlendirmeye zorlaması yüzünden intihar etti.

6. Yemen
Kadınlar kocalarının izni olmadan evden çıkamıyor. Bu yasa her zaman geçerli olsa da kadının yaşlı ebeveynleriyle acilen ilgilenmek zorunda olması gibi özel durumlarda değişebiliyor.

7. Suudi Arabistan
Kadınların araba kullanması yasak.
İyi haber, Dünya Ekonomik Forumu'nun en son cinsiyet ayrımcılığı raporuna göre Ortadoğu'da eşitlik alanında mütevazi adımlar atılmış.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön