Sosyal medya stres seviyesini yükseltiyor!

Sosyal medyadan önce nasıl yaşadığımızı hatırlamak çok zor. Facebook ya da benzeri sosyal medya araçları olmasaydı, yıllar önce iletişimi kopardığımız lise arkadaşlarımızın bugün nasıl göründüklerini, akşam yemeğinde ne yediklerini ya da ne sıklıkla tatile gittiklerini bilmemize imkan olmayacaktı.

Sosyal medya stres seviyesini yükseltiyor!

Gelişmiş ülkelerde nüfusun neredeyse %60'ı sosyal medyayı kullanıyor. Yapılan araştırmaya göre aktif olarak statülerini update eden ya da düzenli olarak tweeter kullanan kişiler, kullanmayan kişilere göre hayatlarını daha stresli olarak tanımlıyor. 

 

Sosyal medya kullanıcılarının stres seviyeleri neden daha yüksek?

 

Trendlere ayak uydurmak: Sosyal medya, kişilerin yeni müzikler, moda ya da diğer ürünler hakkında bilgi edindikleri bir ortam. Arkadaşlarınızın ya da tanıdıklarınızın yaptıkları aktiviteler ya da satın aldıkları ürünlerden etkileniyorsunuz. Yeni trendlere ayak uydurma kaygısı stres seviyenizi yükseltiyor.

 

Kişisel baskı: Bilinçli ya da bilinçsiz olarak sosyal medyada kendimizi “ideal” olarak sergilemek kaygısı duyuyoruz. İmajımızı yükseltecek resimler ya da yazılar yayınlama kaygısıyla, kendimize baskı yapmaya başlıyoruz ve bu da strese yol açıyor.

 

Teknolojiye ayak uydurmak: Sadece sürekli olarak online olmak bile başlı başına bir stres kaynağı. Çoğu kişi akıllı telefon, tablet ve laptop gibi elektronik aletlere bağımlı durumda. Bu aletlerin yeni versiyonları çıktığında, upgrade etme arzusu stres seviyesinin yükselmesine neden oluyor.

 

Farkındalık: Facebook ya da twitter gibi servisler sayesinde, arkadaşlarımızla iletişim halinde olmak ve değişik bilgiler edinmek harika ama onların nasıl mükemmel bir yaşam sürdüklerini görmek sizi kendi hayatınızı sorgulamaya itip, stresinizin artmasına neden olabilir. Unutmayın, çoğu kişi bu servisleri kullanırken kendi imajlarını yükseltme kaygısı yaşıyor. Bu nedenle gördükleriniz aslında onların bütün yaşamları değil, sadece mükemmele yakın yaşam kesitleri.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön