Fotoğrafların ötesi

Protestoların en sıcak günlerinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki anket sonuçları, o günlerden kalan fotoğraf kareleri kadar ilginç...

Fotoğrafların ötesi

Gezi Parkı eylemleri Türkiye gündemini doldurduğu gibi uluslararası basının albümlerinde yerini aldı. Dikkat çekici bir nokta, en çarpıcı fotoğrafların bu tür olaylara yabancı olmayan tecrübeli Yunan muhabirlere ait olması. Son günlerde bu kareler gibi dikkatle incelenen bir başka şey, o karelere yansıyan protestocuların kim olduğu, neden sokağa çıktıkları ve ne istedikleri...

 

Bilgi Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Esra Ercan Bilgiç ve araştırma görevlisi Zehra Kafkaslı, 3008 kişiyle bir online anket yaparak fotoğraflara eşlik ediyor. Bilgiç ve Kafkaslı 3 Haziran Pazartesi günü saat 17.50’den 4 Haziran Salı günü 12.45’e kadar Facebook ve Twitter üzerinden bir keşif araştırması yaptılar. Ankete katılanların yüzde 73.2’si İstanbul’dan. Yüzde 75.8’i sokağa çıkmış. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan “Gencim, Özgürlükçüyüm, Ne İstiyorum?” adıyla çıkan anketin sonuç raporu, fotoğraflar kadar ilginç.

 

"Protesto ediyorum, çünkü..."

 

Ankete katılanların protestolara destek verme nedenleri, “Başbakan’ın otoriter tavrı” yüzde 92.4; “Polisin uyguladığı orantısız güç” yüzde 91.3; “Demokratik hakların ihlal edilmesi” yüzde 91.1; “Medyanın suskunluğu” yüzde 84.2; “Ağaçların kesilmesi” yüzde 56.2 oranlarıyla sıralanıyor. Yüzde 10.6’sı bağlı bulunduğu siyasi hareketin yönlendirmesinin etkili olduğunu belirtiyor.

 

"Protestoların sonunda ne olsun?"


Katılımcılar bu soruya yanıt olarak yüzde 96.7 oranında “Polis şiddeti dursun”; yüzde 96.1 oranında “Bundan sonra özgürlüklere saygı gösterilsin”; yüzde 93.7 oranında “Kamusal alanlarla ilgili kararlarda halkın talepleri dikkate alınsın”; yüzde 94.3 oranında “Polis şiddeti için özür dilensin”; yüzde 92.2 oranında “AKP seçmeni olmayanların sesine kulak verilsin” diyor.

 

Partiler, siyasi beklentilerine uzak


Protestolara destek verenlerin yüzde 70’i kendini hiçbir siyasi partiye yakın hissetmediğini belirtti. Yüzde 14.7’si bu konuda kararsızken yalnızca yüzde 15.3’ü kendini bir siyasi partiye yakın hissettiğini beyan etti.

 

"Özgürlükçüyüm, çevreciyim, laikim..."


Eylemleri destekleyenler kendilerini en çok “Özgürlükçüyüm” diye niteledi. Bunu sırayla “Çevreciyim”, “Laikim”, “Demokratım” ve “Türk’üm” seçenekleri izledi. Yüzde 54.5’i apolitik; yüzde 92.1’i “AK Parti seçmeni değilim”, yüzde 75’i de “Muhafazakâr değilim” seçeneklerini işaretledi. “Milliyetçiyim” nitelemesi 28 seçenek içinde 18’inci sırada yer aldı.

 

Yüzde 67.1’i 30 yaş altında


Ankete katılanların yüzde 53.7’si daha önce hiçbir kitlesel eyleme sokağa çıkarak katılmadığını belirtti. Yüzde 3.5’i 18 yaş altı, yüzde 39.6’sı 19-25 yaş, yüzde 24’ü 26-30 yaş arasında; yani yüzde 67.1’i 30 yaş altında çıktı.

 

Haber: Alihan Mestci

Fotoğraf: Kerim Ökten

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön