Bunları asla bir babaya söylemeyin!

Bir gün parktasınız ve altı yaş altındaki 3 çocuğu ile dolaşan- hem de görünürde bir anne olmadan- bir baba gördünüz. İlk tepkiniz ne olur?

Bunları asla bir babaya söylemeyin!

Bu tabi ki özellikle bizim toplumumuzda çok alışıldık bir manzara değil. Mutlaka kafanızda bazı sorular oluşur. Bunları dile getirip getirmemek size kalmış ama, siz siz olun tanıdığınız ya da tanımadığınız babalara aşağıdaki konularda yorum yapmayın.

  “Ne yaptığını biliyor musun?”


Pek çok baba küçük bebeklerine ya da çocuklarına, annelerinin yardımı olmadan bakma kapasitesine sahip. Mesela topluma açık bir yerde bebeğinin altını değiştiren bir anne dikkat çekmez ama bir baba bütün dikkatleri üzerine toplar. Böyle bir durumda, eğer yaptığı işte yetkin görünüyorsa, yanına yaklaşıp daha önce bir bebeğin altını değitirip değiştirmediğini sormayın sakın.

  “Eşiniz buna izin veriyor mu?”


Anne ve babalar çocuklarıyla ilgilenirken birbirlerinden farklı yöntemler kullanıyorlar. Annenin kullandığı yöntemin babanınkinden daha iyi olduğunu her zaman iddia edemezsiniz. Ama nedense, parkta oğlunun ya da kızının salıncağını biraz yükseğe iten bir baba, çocuğunun güvenliği konusunda özenli olmadığı için eleştiri alabiliyor.

 

 “Anne olmaktan memnun musun?”


Bir baba çocuğu ile yakından ilgileniyorsa, bu onun anneliğe özendiği anlamına gelmez. Sadece bir iyi baba olmak için uğraşıyordur. Anne çalışıyor, baba evde kalıp çocuklara bakıyor bile olsa, hala babadır. Babalar da çocukların hayatında en az anneler kadar önemli yere sahip, bu nedenle anne ve babanın ebeveyn olarak eşit görülmeleri gerek.

 

  “Ooo çocuk bakıcılığına başlamışsın”


Çocuklarıyla ilgilenen ve annelerinin yokluğunda onlara bakan babalar, bu konuda daha az hassas arkadaşları tarafından eleştirilebilirler. Babalar çocuk bakıcılığı yapmaz. Onlar da anneler gibi çocuklarına bakar, ilgilenir ve sağlıklı büyümeleri için uğraşır.

 

  “Çocuklardan önceki hayatını özlemiyor musun?”


Bazı erkeklerin bekar hayatlarını özledikleri doğru ama bu tüm babalar için geçerli değil. Çoğu baba çocuk sahibi olmayı ve onlarla ilgilenip, büyütmeyi hayatlarının en önemli ve zevkli rolü olarak görüyor. O yüzden bu soruyu sorarak, baba olmayı bir ayrıcalık olarak gören arkadaşınızı kızdırabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön