Sigara kadınların ömrünü yiyor...

Sigara bağımlısı kadınların, 40 yaşına kadar sigarayı bırakmaması ve içmeye devam etmesi durumunda, bırakanlara oranla 10 yıl daha az yaşadığı ortaya çıktı.

Sigara kadınların ömrünü yiyor...

Sigara içmenin sağlığımız açısından büyük tehlike içerdiğini zaten biliyorduk. Ama 1,3 milyon kadın üzerine yapılan bir çalışma sonucu, sigarayı bıraktığımız takdirde sağlığımız açısından nelerin olumlu değişeceğini de artık biliyoruz.

 

İngiltere'de sadece kadınlar üzerine yapılan çalışmada, 30 yaş ve altı kadınların sigarayı bıraktıklarında, sigara tiryakilikleri yüzünden yaşayabileceği sağlık problemlerinin %97 oranında azalabileceği ortaya çıktı. Bu oran, yaş sınırı 40'a kadar çıkarıldığında, %90'a düşmüş olsa bile hala çok yüksek bir oran olduğu ve kesinlikle kadın sağlığında ve yaşam kalitesinde sigara bırakıldığı takdirde inanılmaz bir değişiklik yaratacağı söylendi.


Maalesef 50'li yaşlara kadar sigarayı bırakmamış kadınlar ile bırakmış olan kadınlar arasında 10 yıl gibi bir yaşam süreci farkı ortaya çıkıyor.

 

Bu araştırma kadınlar üzerine yapılmış olsa bile, erkeklerinde aynı riskler ve etkiler altında olacağını söyleyen uzmanlar, herkesi sigarayı bırakmaya davet ediyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön