Yaz sıcaklığı bu yıl 1 derece artacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi Başkanı Hayreddin Bacanlı, Türkiye’de yaz sıcaklıklarında 100 yıllık periyotta 1.5 derece artış beklendiğini söyledi. Bacanlı, “Mevsimlik tahminlere göre Türkiye’de 2012 yaz mevsiminin normallerden 1 derece sıcak geçmesi beklenmekte” dedi.

Yaz sıcaklığı bu yıl 1 derece artacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi Başkanı Hayreddin Bacanlı, Türkiye’nin uzun yılları kapsayan analizlerde ortalama sıcaklıklarda, 1994 yılından bu yana artış olduğunu kaydederek, en sıcak yılın 2 derece değişimile 2010 yılı olduğunu vurguladı. Geçen yılın sıcaklıklarının ise normaller civarında gerçekleştiğini ifade eden Bacanlı, şunları kaydetti:

Isınmanın işareti
“Gözlemlere dayalı yapılan analizlere göre küresel trend ile uyumlu, Türkiye’nin ortalama sıcaklıklarında 100 yıllık periyotta 0.8 derece olmak üzere artış vardır. Yapılan iklim indisi çalışmasında da, Türkiye’de ısınmayı işaret eden, yaz günleri, tropik geceler, sıcak geceler ve sıcak günlerin sayıları artarken donlu günler, soğuk geceler ve soğuk günlerin sayılarında ise azalmalar, minimum sıcaklıklarda ise artışlar gözlenmektedir.’’

Afet-sıcak ilişkisi
Türkiye’deki sıcaklık değişimleri ilemeteorolojik kaynaklı afet sayıları arasında bir ilişkinin izlendiğini vurgulayan Bacanlı, son yıllarda artan sıcaklıklarla birlikte “ekstrem hava olayları” sayılarının da arttığını dile getirdi. Bacanlı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, 2006-2008 yılları arasında, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri ve Bilişim Enstitüleri ile ortaklaşa TÜBİTAK Kamu ARGE Projesi ve “Türkiye için İklim Değişikliği Senaryoları’’ adlı projeyi tamamladığını hatırlattı.

Güneydeki yağışlar
Bacanlı, projenin, Türkiye ve çevresi için geleceğe yönelik ilk zaman ve alan ayrıntılı iklim değişikliği projeksiyonlarına göre yakın dönemde önemli sıcaklık değişimi öngörülmezken, 2071-2099 dönemi için kötümser senaryoya göre 4-6 derece, iyimser senaryoya göre ise 2-4 derece sıcaklık değişimlerinin öngörüldüğünü aktardı. Bacanlı, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 4. Değerlendirme Raporu’nda ise yağışlarda hem kış hem de yaz aylarında yüksek enlemlerde artış, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasında ise yüzde 20’lere varan azalmalar beklendiğine dikkati çekti.

Hissedilen sıcaklık oldukça yükselecek
Bacanlı, “Yaz aylarında Türkiye’nin sıcaklık ve nem oranı yüksek olan Akdeniz, Ege ve Marmara gibi kıyı bölgelerinde, sıcaklıkların normallerden 1 derece daha sıcak olacağı beklentisine nispi nem etkisi de eklendiğinde, hissedilen sıcaklıkların oldukça artacağı düşünülmektedir’’ dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön