Türk edebiyatı Çin’e açılıyor

Çin, önümüzdeki eylül ayında Pekin Kitap Fuarı’nda Türk edebiyatıyla tanışacak. Türkiye’nin ilk kez katılacağı fuarda Çinliler Orhan Kemal ve Tuna Kiremitçi’nin eserlerini, kendi dillerinde okuma imkânı bulacak.

Türk edebiyatı Çin’e açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula, bakanlığın bu yıl katılacağı kitap fuarlarıyla ilgili bilgi verirken, “Bu yıl, 9 kitap fuarına katılacağız. Bunların arasında ilk kez yer alacağımız Pekin ve Madrid fuarları da bulunuyor” dedi. Frankfurt, Paris, Londra, Moskova, Tahran, Abu Dabi, Pekin ve Madrid’de düzenlenen Iber ile İtalya’daki Bologna kitap fuarlarında Türkiye’nin temsil edileceğini belirten Kula, “Bu sene Çin ve İspanya’da olmak üzere iki fuara daha katılıyoruz. Çünkü Çince, yaklaşık 1.5 milyar insanın konuştuğu bir dil. Bizim o kültür çevresine edebiyatımızla, estetik birikimimizle ciddi bir giriş yapmamız gerekiyordu. Pekin Kitap Fuarı, eylül başlarında düzenleniyor. Çince’ye 9 eserimiz çevrildi, ama bu sayıyı artırmayı düşünüyoruz. Ayrıca, Madrid’de İber Kitap Fuarı’na katılacağız. İspanyolca sadece İspanya ile sınırlı değil. Bütün Latin Amerika’da konuşulan bir dil. Dolayısıyla İspanyolca konuşulan kültür çevresine edebiyatımız çok ciddi şekilde girecek. İspanyolca’ya Türk edebiyatından 17 eser çevrilmiş. Bu da bizim için son derece az” dedi.

 

42 dil, 50’den fazla ülke

Türk Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) Projesi’nin 6 yıllık bir geçmişi olduğunu hatırlatan Kula, “Türk edebiyatı dünyanın 42 dilinde. Bu da 50’den fazla ülke demektir” dedi. 175 kitapla en çok Almanca’ya kitap çevrildiğini ifade eden Kula, Bulgarca’ya 119, Arapça’ya 83, İngilizce’ye 66, Farsça ve Arnavutça’ya 56’şar, Fransızca’ya 39, Boşnakça ve Yunanca’ya 34’er, Rusça’ya 32 kitabın çevrildiğini bildirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü TEDA Projesi kapsamında Türkçe’den Çince’ye çevrilen 9 eser şöyle: Orhan Kemal’den “Baba Evi”, “Avare Yıllar”, “Bereketli Topraklar Üzerinde”, “Cemile”; Can Dündar’dan “Sarı Zeybek”, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan “Huzur”, Murat Gülsoy’dan “İstanbul’da Bir Merhamet Haftası”, Tuna Kiremitçi’den “Dualar Kalıcıdır” ve Barış Müstecaplıoğlu’ndan “Perg Efsaneleri: Korkak ve Canavar”.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9191

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2308

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5646

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 2455

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 3643

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön