Sedanter yaşam hasta ediyor!

Sedanter yaşam hasta ediyor!

Hareketin hiç olmadığı üşengeç yaşam tarzına sedanter yaşam tarzı denmektedir. İnsan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bu yaşam tarzı tansiyon, şeker gibi birçok hastalığa da yol açıyor. Günümüzde internet ve oyun bağımlılığı gibi alışkanlıklar sedanter yaşamı temsil etmektedir. Uzun saatler boyunca hareket etmeden yaşayan insanlar genellikle teknolojinin ilerlediği gelişmiş ülkelerde karşımıza çıkmaktadır. İlerleyen teknoloji de gün geçtikçe birçok insanı etkisi altına almaya devam etmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde 3,2 milyon kişi sedanter yaşam tarzı sebebiyle ölüyor. Buna bağlı olarak her 3 kişiden biri hareketsiz yaşama devam ediyor. İnternet ve oyun bağımlılığı bulunan kişiler teknolojinin ilerlemesiyle tembelleşiyorlar. Tembelleşmeden kaynaklı olarak da hareketsiz yani sedanter yaşam tarzı devam ettiriliyor. Sedanter yaşam tarzı sağlığımızı olumsuz olarak etkilemektedir.

 

 • Başta obezite, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına davetiye çıkaran sedanter yaşam tarzı vücutta kanın yeterince pompalanmaması nedeniyle bacaklarda varise yol açar. Bunun yanında sedanter yaşam kalp ve damar hastalıklarına, sindirim sisteminin bozulmasına, meme ve kolon kanserine neden olur.
 • Yaşlanmayı hızlandıran sedanter yaşam tarzı depresyon ve intihar eğilimini de artırmaktadır.
 • Sedanter yaşamın neden olabileceği tip 2 diyabet fiziksel aktivite ile riski düşürür. Fakat tam tersine sedanter yaşam tarzında ısrar edenlerde bu risk artar.
 •  Alzheimer‘a, bilişsel gerileme ve erken bunamaya neden olabilen sedanter yaşam tarzı kas yapılarını da etkileyerek sinir damarlarına zarar verir. Bu durumda dolaylı olarak felç olma riskini yükseltir.
 • Kemik erimesini de tetikleyen hareketsiz yaşam tarzı bağışıklık sistemini bozarak hastalıklara kolay yakalanma eğilimini artırır. 

 

British Journal of Cancer adlı dergi tarafından yayımlanan çalışmaya göre sedanter yaşam tarzı özellikle 4 saatten fazla televizyon izleyen erkeklerde kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini arttırdığı gözlemlenmiştir.

 

Konuyla ilgili yapılan araştırmaya göre Birleşik Krallık’ta 500 binden fazla erkek ve kadın 6 sene boyunca takip edildi. Bu dönemde toplam 2391 kolorektal kanser vakası meydana geldi. Yapılan çalışmaya göre günde 4 saatten fazla TV karşısında zaman geçiren ve bilgisayar oyunu oynayan erkeklerin 1 saatten az televizyon izleyenlerle kıyaslaması yapılmıştır. Buna göre 4 saatten fazla televizyon izleyenlerin 1 saatten az televizyon izleyenlere göre yüzde 35 daha çok kolorektal kanser riski taşıdığı tespit edildi.

 

Kolorektal kanserin sedanter yaşamla bağlantısı

Kalın bağırsak kanseri (Kolorektal) kalın bağırsağın iki bölümü olan kolondan veya rektumdan başlamaktadır. Ülkemizde en sık görülen kanser türlerinden biri olan kalın bağırsak kanseri artan obezite, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenlerle ortaya çıkmaktadır. Sağlıksız yeme içmenin, hareketsizliğin getirisi olarak vücut yağ oranı arttığında kandaki hormon değerlerini etkileyerek kalın bağırsak kanser riskini artırdığı düşünülmektedir. Kalın bağırsak kanseri riskinden egzersiz yaparak uzak durmak mümkün olabilir. Uzun süre bilgisayar kullanımı, televizyon izlenmesi, sağlıksız beslenme obezite ve kalın bağırsak kanseri riskini artırmaktadır. Bu yüzden gün içinde fiziksel aktiviteye zaman ayırmalıyız. Fiziksel egzersizler hem obezitenin hem de diğer kanser çeşitlerinin riskini azaltmaktadır.

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön