Araştırmalara göre evlilik, demans riskini azaltabiliyor

Evli çiftlere kıyasla bekarların %42, eşini kaybeden kişilerin %20 daha fazla demans riski taşıdığı ortaya çıktı.

Evlilik, demans riskini azaltabiliyor

Yeni bir araştırmanın sonucuna göre evli olmak, demansı bertaraf edebiliyor. Araştırmalar, bekar veya eşini kaybetmiş olanların bu hastalığa yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkarınca, uzmanlar sosyal etkileşimin bu bulguları açıklayabileceğini ifade etti. Araştırma kapsamında Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya’dan 800.000’den fazla kişiyle demans ve medeni duruma dair yapılan 15 araştırmanın analizi yapıldı.

 

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR? Alzheimer hastalığını ne kadar i... TÜRKİYE'DE GENÇ ALZHEİMER HASTALARININ SAYISI ARTIYOR Yapılan çalışmalara göre alzheim...

 

Nöroloji, Nöroşirurji ve Psikiyatri Dergisi’nde yayımlanan araştırma, hayatları boyunca bekar kalanların, evli çiftlere kıyasla %42 daha fazla demans riski taşıdığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar eşini kaybedenlerin, evlilere kıyasla %20 daha fazla risk taşıdığı sonucuna vardılar ancak boşanmış çiftlerin, hala evli olanlara kıyasla artan bir risk taşıdıklarına dair bir bulguya rastlanmadı.

 

University College London’dan uzmanlar önderliğinde yapılan araştırmalar, evli kişilerin daha sağlıklı yaşam tarzları benimsediğini gösteriyor. Bu kişiler, bekarlara kıyasla ayrıca sosyal olarak daha fazla aktif olabilirler. Tüm bunlara ek olarak eşini kaybeden insanlarda gözlenen etkinin, yaşadıkları kayıptan kaynaklanan strese bağlı olabileceği ifade edildi. Bir diğer açıklamaysa, demans gelişiminin altta yatan diğer algısal veya kişisel özelliklerle ilgili olabileceği yönünde.

 

İngiltere Alzheimer Araştırmaları’ndan Dr. Laura Phipps araştırma hakkında “Evli çiftlerin genelde daha uzun yaşadıkları, daha iyi bir sağlıkları olduğunu gösteren, bu bağlantıya katkısı olacak bir çok farklı faktörü içeren çok güçlü araştırmalar var. Evli olanlar, ekonomik açıdan daha iyi bir konumda olma eğilimindeler bu da sağlığımızla derinden ilişkili bir faktör” diye konuştu.

 

ALZHEİMER’A KARŞI FORMDA KALIN! Alzheimer’la mücadelede hem zihi... MEDİTASYON NE İŞE YARAR? Meditasyonun faydalarına dair bi...

 

“Eşler, sağlıklı alışkanlıklar edinmeye cesaretlendirebilir, partnerlerinin sağlığına göz-kulak olabilir ve önemli bir sosyal destek sağlayabilir. Araştırmaya göre sosyal etkileşim, kognitif rezerv (insanların Alzheimer gibi bir hastalıkla, semptomlar ortaya çıkmadan önce daha uzun süre işlev görebilmelerine imkan veren zihinsel bir direnç) oluşturmaya yardım edebilir."

 

Dr. Laura Phipps, konu ile ilgili son olarak şunları söylüyor: “Fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak aktif olmak, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli alanları ve bunlar, medeni durumları ne olursa olsun herkesin üzerinde çalışabileceği şeyler.”

 

Yaşla aşkın ne ilgisi var!
+25
Nişanlandıktan 53 yıl sonra evlenen çift...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5064

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3121

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 842

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 541

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2401

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön