Dost kazığı yiyenlerde depresyon riski yüksek!

Uzman Psikolog Zaza Yurtsever, “Arkadaş ihanetine maruz kalmış insanlarda değersizlik duyguları, yeni arkadaşlıklar kurma korkusu, öfke ve depresyon oluşuyor” diye konuştu.

Dost kazığı yiyenlerde depresyon riski yüksek!

En yakın arkadaşı tarafından ihanete uğramak, neredeyse bütün insanların tattığı acılardan biri. Uzman Psikolog Zaza Yurtsever dilimize "dost kazığı" olarak geçmiş olan bu olguyu, kişinin kendine çok yakın hissettiği bir arkadaşı tarafından maddi yada manevi zarar görmesi ve bu ‘hayal kırıklığının’ akabinde psikolojik olarak sıkıntılı bir sürece girmesi olarak açıklıyor.

 

İhanetten çok etkiliyor

Yapılan araştırmalara göre insanların arkadaşlık ilişkilerini, romantik aşk ilişkilerinden sonra aile ve akraba ilişkilerinden daha ön sıralarda tuttuğuna dikkat çeken Yurtsever, “Arkadaş tarafından ihanete uğramak kişiyi aile içi yaşadığı bir "ihanetten" daha fazla etkiliyor. Konunun uzmanlarından Amerikalı Jan Yager yaptığı araştırmalar sonucunda arkadaş ihanetine maruz kalmış insanlarda değersizlik duyguları, kendini sorgulama, yeni arkadaşlıklar kurma korkusu, öfke, suçluluk ve depresyon oluştuğunu belirtiyor” dedi.

 

Arkadaş ihanetlerinde uzun vadede bedensel semptomların da oluşabileceğine işaret eden Yurtsever, arkadaşlık derecesi ne kadar yakınsa yaşanan acının da o kadar büyük olduğunu vurguladı. Yurtsever, insanların çok yakınken neden birbirlerine zarar verdiğine ise şu sözlerle açıklık getirdi: “Yapılan araştırmalara göre arkadaşlıkların çok hızlı başlaması, kişilerin daha birbirlerini tanımadan çok yakın bir ilişkiye girmeleri bir risk faktörü özelliği taşıyor.

 

Aynı şekilde statü ve kişisel değerlerdeki farklılıklar ve almak-vermek konusundaki dengesizlikler de bir arkadaşlıkta er ya da geç ciddi sorunlar oluşmasına yol açıyor. Arkadaş ihanetine yol açan duyguların başında haset geliyor. En yakın arkadaşın başarısının yarattığı ve içinde kötülük, güçsüzlük, çaresizlik ve öfke barındıran yıkıcı haset duygusunun kaynağında kişinin yaşadığı yoğun aşağılık kompleksi yatar. Yıkıcı haset yaşayan kişi başarılı arkadaşını devamlı eleştirir, onu hiçbir zaman başarısından dolayı kutlamaz ve en zayıf dönemlerinde onu ezmek için fırsat kollar.

 

Bastırılmış öfke

İkinci neden ise bastırılmış öfkedir. Kişi zaman içerisinde birçok nedenden dolayı arkadaşına öfkelenir, bu öfkeyi konu edip bir çözüm üretmek yerine, arkadaşlığı tehlikeye atmamak için öfkesini içine atar.

 

Ama bu davranış finalde arkadaşlığın bitmesine yol açar. Zira yıllarca biriktirilmiş öfkenin bir anda yanardağ gibi patlamasını birçok arkadaşlık kaldıramaz.” Yurtsever, partner kıskançlığının yakın arkadaşlıkların bitmesinde önemli bir faktör olduğunu da belirtti.

 

Haber: Ergün Çolak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön