Dost kazığı yiyenlerde depresyon riski yüksek!

Uzman Psikolog Zaza Yurtsever, “Arkadaş ihanetine maruz kalmış insanlarda değersizlik duyguları, yeni arkadaşlıklar kurma korkusu, öfke ve depresyon oluşuyor” diye konuştu.

Dost kazığı yiyenlerde depresyon riski yüksek!

En yakın arkadaşı tarafından ihanete uğramak, neredeyse bütün insanların tattığı acılardan biri. Uzman Psikolog Zaza Yurtsever dilimize "dost kazığı" olarak geçmiş olan bu olguyu, kişinin kendine çok yakın hissettiği bir arkadaşı tarafından maddi yada manevi zarar görmesi ve bu ‘hayal kırıklığının’ akabinde psikolojik olarak sıkıntılı bir sürece girmesi olarak açıklıyor.

 

İhanetten çok etkiliyor

Yapılan araştırmalara göre insanların arkadaşlık ilişkilerini, romantik aşk ilişkilerinden sonra aile ve akraba ilişkilerinden daha ön sıralarda tuttuğuna dikkat çeken Yurtsever, “Arkadaş tarafından ihanete uğramak kişiyi aile içi yaşadığı bir "ihanetten" daha fazla etkiliyor. Konunun uzmanlarından Amerikalı Jan Yager yaptığı araştırmalar sonucunda arkadaş ihanetine maruz kalmış insanlarda değersizlik duyguları, kendini sorgulama, yeni arkadaşlıklar kurma korkusu, öfke, suçluluk ve depresyon oluştuğunu belirtiyor” dedi.

 

Arkadaş ihanetlerinde uzun vadede bedensel semptomların da oluşabileceğine işaret eden Yurtsever, arkadaşlık derecesi ne kadar yakınsa yaşanan acının da o kadar büyük olduğunu vurguladı. Yurtsever, insanların çok yakınken neden birbirlerine zarar verdiğine ise şu sözlerle açıklık getirdi: “Yapılan araştırmalara göre arkadaşlıkların çok hızlı başlaması, kişilerin daha birbirlerini tanımadan çok yakın bir ilişkiye girmeleri bir risk faktörü özelliği taşıyor.

 

Aynı şekilde statü ve kişisel değerlerdeki farklılıklar ve almak-vermek konusundaki dengesizlikler de bir arkadaşlıkta er ya da geç ciddi sorunlar oluşmasına yol açıyor. Arkadaş ihanetine yol açan duyguların başında haset geliyor. En yakın arkadaşın başarısının yarattığı ve içinde kötülük, güçsüzlük, çaresizlik ve öfke barındıran yıkıcı haset duygusunun kaynağında kişinin yaşadığı yoğun aşağılık kompleksi yatar. Yıkıcı haset yaşayan kişi başarılı arkadaşını devamlı eleştirir, onu hiçbir zaman başarısından dolayı kutlamaz ve en zayıf dönemlerinde onu ezmek için fırsat kollar.

 

Bastırılmış öfke

İkinci neden ise bastırılmış öfkedir. Kişi zaman içerisinde birçok nedenden dolayı arkadaşına öfkelenir, bu öfkeyi konu edip bir çözüm üretmek yerine, arkadaşlığı tehlikeye atmamak için öfkesini içine atar.

 

Ama bu davranış finalde arkadaşlığın bitmesine yol açar. Zira yıllarca biriktirilmiş öfkenin bir anda yanardağ gibi patlamasını birçok arkadaşlık kaldıramaz.” Yurtsever, partner kıskançlığının yakın arkadaşlıkların bitmesinde önemli bir faktör olduğunu da belirtti.

 

Haber: Ergün Çolak

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 341

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 302

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 8765

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3500

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2152

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön