Huzursuz Bacak Sendromu (RLS) nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu, hastanın bacaklarında hissetiği, ancak tam olarak tarif edemediği, rahatsız edici, garip bir his ve bunun sonucu olarak uykuya dalamama ile şekillenen bir sendromdur. Huzursuz Bacak Sendromu, genel olarak kronik bir şekilde bacaklarda rahatsızlık hissedilmesi olarak tanımlanır. Bu durumla mücadele edenler, farklı semptomlar tecrübe ederler; ancak RLS çoğunlukla bacakları hareket ettirmeye dair oldukça nahoş ve yoğun bir dürtü olarak ortaya çıkar. Gecenin bir yarısı, acı dolu bacak krampları ile uyanmak da yaygın bir şikâyettir. Problem genel olarak bacaklarda görülse de kafayı, kolları, üst bedeni ve vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir.


Huzursuz Bacak Sendromu neden olur?

RLS, sinir sistemindeki rahatsızlıklardan kaynaklanır ve aksamalar, kişinin bacaklarında ani sarsılmalara ve kontrol edilemeyen hareketlenmelere sebep olabilir. Nörolojik sorun, kişinin ağrı, gerginlik ve acı hissetmesine yol açar. Semptomlar, çoğunlukla insanlar gece uyuduklarında ya da uyumaya çalıştıklarında ortaya çıkar, tüm uyku düzenini bozar.


Huzursuz Bacak Sendromu nasıl geçer?

Huzursuz Bacak Sendromu’ndan muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, romatizmal hastalıklar uzmanı, nörolog ya da bir fizyoterapist ile görüşebilirsiniz. Doğal bir yöntem denemek isteyenler için ise basit bir tarif mevcut: Bir kalıp sabun. RLS için resmen kabul gören tıbbi bir tedavi olmasa “sabun yöntemi”, birçok insanın oldukça etkili bulduğu doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor.


Mümkünse kokusuz, taze bir kalıp kullanın; yeni olduğu sürece hiçbir sıkıntı yok. Sabunu çarşaflarınızın arasına ya da lastikli çarşafın altına koyun ve orada bırakın. Kimileri çarşaflarını korumak için sabunu önce temiz bir çorap içerisine koymayı tercih ediyor. Her iki türlüsü de iyi; kendiniz için en iyi olan yöntemi seçebilirsiniz. Bir ay geçtikten sonra sabunun nasıl göründüğünü kontrol edin; kurumuş ve pörsümüşse, eskimiştir ve yenisi ile değiştirilmesi gerekiyordur. Ya da en üst tabakayı kazıyarak altta kalan taze tabakayı açığa çıkarabilirsiniz. Önemli olan sabunu daima taze tutmaktır; çünkü bu yöntemin sabunun kururken yaydığı iyonlar sayesinde işe yaradığına inanılıyor. Tamamen kuruduğunda, iyon salmayı bırakır ve dolayısıyla işe yaramaz hale gelir.


Sabun terapisini açıklayan, destekleyen ya da çürüten mevcut herhangi bir bilimsel çalışma olmasa da online bir araştırma dünyanın her yerinden sayısız insanın olumlu tanıklığını içeriyor. Bu insanlar, bir kalıp sabunla birlikte uyuduklarında, ağrılı bacak kramplarının ya da diğer RLS semptomlarının tamamen ya da en azından yeniden rahatça uyuyabilecekleri derecede kaybolduğunu iddia ediyor. Yaptıkları tek şey çarşaflarının altına bir kalıp sabun koymak, rahatlamak ve sabunun sihrini göstermesini beklemek.


RLS ya da farklı bacak krampı sorunlarınız varsa eğer, bu yöntemi hemen bu gece deneyin; ne de olsa kaybedeceğiniz hiçbir şey yok, ama uykuda kalite ve rahatlık kazanabilirsiniz. Ucuz, basit ve söylenene göre oldukça etkili. Bu tedavi işinize yaramasa da en azından tonla para harcamış olmayacaksınız; yeni bir yatak ya da alternatif tedavi masrafları düşünüldüğünde…Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, bireyin yaşam kalitesini bozan Huzursuz Bacak Sendromu’nun (HBS) ilerleyen yıllarda ciddi sorunlara yol açabileceğini söyledi.


Huzursuz Bacak Sendromu’nun (HBS), sadece yaşam konforunu bozan bir rahatsızlık değil, ilerleyen yaşlarda karşınıza ciddi sorunlarla çıkacak nörolojik temelli bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “HBS’nin genel tablosu şu şekildedir: Sıklıkla bazı kişiler geceleri yatağa yatar yatmaz kalkar, ayaklarını ovdurur hatta kalkıp leğenin içine sokar. Ya da gece evde odalar arasında volta atar durur. Genelde bu uykuya yatar yatmaz ya da hareketi sınırlayan uzun otobüs yolculukları sırasında da ortaya çıkabilir. Bazen de sinemada uzun süre sabit otururken ortaya çıkar ve kişi sinemayı bırakıp çıkmak durumunda kalır. Bu gibi kişilerin ayaklarında huzursuzluk, hareket etme isteği, uzatıp-çekme isteği gibi hisler oluşur. Bazen hasta bunu tanımlamakta da zorlanabilir. En belirgin ve baskın his ‘karşı konulamaz hareket etme isteğidir.’ Bu hareket etme isteği, yoğun olduğu zamanlar uykuya dalmayı ve uyku kalitesini ciddi şekilde etkiler. Uykusuz geceler arka arkaya eklenir” diye konuştu.


Uyku kalitesini etkiliyor

HBS’nin ilerleyen yaşlarla birlikte etkileri artan nörolojik bir hastalık olarak kişilerin karşısına çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Kişinin hastalık öyküsü dinlenildiği zaman, genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan ve ilerleyen durumlarda gün içinde uzun süreli hareketsizlikten sonra bu bacak huzursuzlukları kendini gösterir. Bacakları hareket ettirmek rahatsızlığı kısmen geçirir. Bu yüzden HBS hastalarının çoğu uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede güçlük yaşar. Ayrıca bu kişilerde uyku esnasında belirli aralıklarla dans eder gibi bacak hareketleri görülebilir” dedi.


Gebelik döneminde sıkça ortaya çıkıyor

Prof. Dr. Sultan Tarlacı, hastalığın nedenlerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi: “Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının azalması ve dopamin adlı sinir ileticisinin etkisinde azalma sonucu HBS’nin geliştiği kabul edilir. Hastalık kadınlarda gebelik döneminde sıkça ortaya çıkmaktadır. Bu genelde demir eksikliğinden kaynaklanır. HBS olan her kadın hastaya kanda demir ölçümü yapılmalı ve demir düşük ise öncelikle yükseltilmelidir. Demir yükselmesi tek başına bile şikâyetleri geçirebilmektedir. Bazen de demir normal olsa bile demiri yüklemek veya daha da yükseltmek şikâyetlerde iyileşme sağlayabilir. Bir de aileden gelen HBS vardır ve bu genelde sürekli, yıllarca devam eden bir şikâyettir.”


Romatizma ile karıştırılabiliyor

Hastalığın tedavi edildiğini belirten Prof. Dr. Sultan Tarlacı, hastalığın romatizma ile karşılaştırıldığını belirterek “Dopamin seviyesini artıran, Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, HBS hastalığının da tedavisinde etkilidir. Ancak hastalara bu ilaçlar verildiğinde genelde hastalar bu durumu garipsiyor. ‘Ben Parkinson hastası mıyım?’ diye soruyorlar. Oysa ki HBS’nin dünyada ilk etkili tedavisidir ve İzmirli Doktor Şevket Akpınar tarafından bu ilaçların etki ettiği ilk fark edilmiştir. Akpınar, bilim dünyasına Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların HBS’ye çok iyi geldiğini 1985 yılında araştırmaları ile bildirdi. O günden bu yana da dünyadaki nörologlar aynı tedaviyi uyguluyor. Bu tür tedaviye yanıt vermeyen hastalar da olabilmekte ve bu hastalarda başka grup ilaçlar da kullanılıyor ancak hangi ilacın seçileceğine uzmanın karar vermesi şarttır. Genel olarak tedavi ile hem hastaların hem de hekimlerin yüzünün güldüğü bir hastalıktır. Ancak hastalar sıklıkla nöroloğa değil de romatizma sanıp başka hekimlere gittiklerinden yıllarca bu rahatsızlık yaşamak durumunda kalabilmektedirler” diye konuştu.
Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir Gece yata girince uyumaya çalışırken Bacaklarımda bazen kullarımda da huysuz bacak sendromu yaşıyorum esansiyel trombozitöz hastasıyım bu hastalıktan sonra daha da arttı doktora gittim bana nörotin 300mg verdi ama faydasını görmedim neolur uyku hapı alarak uyuyorum bana yol gösterin 3 yada 4 saat uyuyabiliyorum zorla
  CEVAPLA
 • Misafir Ben bu hastalığı 10 yıldır çekiyordum ve sebebini hiç bilmiyordum hastalıkların psikolojik sebeplerini araştırdığımda huysuz bacak için isteyipte bir yere gidemediğinde çıktığını okudum ama hiç öyle bişey yaşadığımı hatırlamıyorum tabi neyse bendd birgün barış muslunun demosuna katıldım ama tamamen tedavileri nasıl çözüyor öğrenme amaçlı katıldım. Tedaviyi çözerken sorun olarak önğme eski sevgilimi getirdim ondan ayrılmak beni gerçekten üzmüştü ve o zamanlar uzun uzun yürürdüm bu arada bu olaydan 1 yıl sonra yürüdüğümde gece huysuz bacaksendromundan uyyamıyordum en çok yürüdüğüm günler olurdu...
  CEVAPLA
 • Misafir Demir eksikliginden oluyor demiri olcturun
  CEVAPLA
 • Misafir Kolum ve bacağımda delirmek üzereyim
  CEVAPLA
 • Misafir Dayanabildiginiz kadar sıcak su iyi geliyor .
  CEVAPLA
 • Misafir baaklsrimdan uyumuyorum neyapmam geekiyor
  CEVAPLA
 • Misafir Huzursuz bacak sendromu nun ilacı doğal yöntem siyah hardal tohumu sabah akşam bir tatlı kaşığı yutun bir ay ben 3 yıl önce kullanmıştım geçmişti bu ara yine başladı okuyana faydası olur belki diye yazıyorum, benim bacak rahatsızlığı sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlardan hortluyor galiba
  CEVAPLA
 • Misafir kasıktan ayak ucuna kadar soğuk suyla 5 dk kadar yıkayın. geçici olarak faydalı oluyor. en azından uyuyana kadar etkili oluyor bende.
  CEVAPLA
 • Misafir yaklaşık 5 yıldır bu sorundan muzdaribim (huzursuz bacak)ne yapsam fayda etmiyor dvit normal sadece ilaç olarak parkin 025 alıyorum ama oda belli zaman fayda ediyor yardımcı olursanız sevinirim
  CEVAPLA
 • Misafir farsak projesi ürününü kullanın
  CEVAPLA
 • Misafir Arkadaşlar son zamanlarda tüm sıkıntılarım bitti saraç oğlunun yöntemi iyi geldi siyah hardal tohumu yotubeden arattırın nasıl kullanılacağı söylüyor 2 gün tesir etti yanan ayaklarım şimdi buz kesti titremeler bitti
  CEVAPLA
 • Misafir nasıl kullanılır tedavi yöntemini söylesen çok memnun olurum şimdiden tşk.ederim
  CEVAPLA
 • Misafir Hocam benimde ilk zamanlar bacaklarım hareket ediyordu şimdi kollarimada vurmaya başladı ve uykuya geçmek inanılmaz zor durumda yaşım 38 ne yapsam geçmiyor saatlerce sıcak suyun altında oturuyorum ama fayda yok ne yapabilirim
  CEVAPLA
 • Misafir acil d vitamini seviyenizi ölçtürün...
  CEVAPLA
 • Misafir kabloyu nasil bulabiliriz acaba bende denemek isterim tesekkürler
  CEVAPLA
 • Misafir Hocam öncelikle Kolay gelsin ben 48 yaşındayım kalmadan aşağı tüm bacaklarım gece gündüz ısınıyor hep soğuk artık çok rahatsız edici hale geldim çok bakıldım birşey çıkmadı ama fizik doktoru pexola hastalığı olabilir dedi ama benim ağrım sızım yok yanlız sorunum bacaklarınm üşümesi teşekkürler hoca
  CEVAPLA
 • Misafir şikayetin olan bölgedeki damarlarını ve kan akımını kontrol ettir.
  CEVAPLA
 • Misafir kartaron yağ ile bacaklarınıza masay yapın. kanraron yağınızı kendimiz yapin.google de araştırın orada yapılışı yazıyor . şıp diye geçmiyor , ama zamanla geçiyor. çif hanlık çorapla dolaşmayı bıraktım. uyumadan önce şişme montun kollarını baçaklarıma geçirirdim . şimdi kurtuldum ama kantaron yağını kullanmaya devam ediyorum.
  CEVAPLA

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.