Navigasyon sistemi ile beyin tümörü ameliyatları

Navigasyon sisteminin tümörün sağlam beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılmasına olanak veren en güvenilir sistem.

Navigasyon sistemi ile beyin tümörü ameliyatları

Beyin tümörleri cerrahisinde tümörün yerini belirlemek ve hata payını en aza indirgemek büyük önem taşıyor. Navigasyon Sistemi’yle ameliyat üç boyutlu görüntüleme yardımıyla sağlıklı dokulara zarar verilmeden operasyon tamamlanabiliyor.

Beyin son derece hassas bir organdır ve diğer organlardan farklı olarak kendisini yenileme, iyileştirme yeteneği çok kısıtlıdır. Navigasyon yöntemi, sağlıklı dokulara zarar vermeden cerrahiyi gerçekleştirme olanağı tanıdığı için en güvenilir yöntemdir.

 

Ameliyat öncesinde yapılan incelemeler, navigasyon cihazının bilgisayar sistemine yüklenir. Hastanın üç boyutlu radyolojik incelemeleri, bilgisayar tarafından tanınır. Çeşitli hassas cihazlar yardımıyla sistem, ameliyat sırasında cerrahın sadece bu bölgede çalışmasını, etraftaki normal beyin dokusundan uzakta kalmasını ve zarar vermemesini sağlar. Bu nedenle hata payı 1 mm'den daha az olur.

Beyin dokusunda bazı tümörlerin oldukça derine yerleşir ve bu tümörlerin ameliyatla alınması gerekir. Navigasyon yardımıyla derindeki tümörlerin çıkartılmasında başarı oranı daha yüksektir. Derinde yerleşen bazı küçük tümörlerden ise teşhis konulup tedavi başlanması için biyopsi alınması şart. Navigasyon sistemi bu tür derinde yerleşen küçük tümörlerde 1 mm hata payı ile biyopsi alınmasını sağlar. Aynı şekilde küçük bir tümöre ameliyat sırasında ulaşmak da çeşitli güçlükler içerir. Tümör çok küçük olduğu için ulaşmak bazen fazla miktarda normal beyin dokusuna zarar verebilir. Navigasyon cihazı bu tür tümörlerde sağlam beyin dokusunu koruyarak tam olarak tümörün hedeflenmesini ve çıkartılmasını sağlar. Ayrıca sistem, tümöre ulaşmak için en uygun kesi yerinin belirlenmesine ve küçük bir kesi ile ameliyatın yapılmasına olanak vermektedir.

Parkinson ve çeşitli omurga hastalıklarının ameliyatlarında da kullanılır. Parkinson gibi beynin derin bir bölgesine pil takılması gereken hastalıklarda Navigasyon kullanımı ile hata oranı sıfıra yakın olmaktadır. Bunun dışında, çeşitli omurga hastalıklarında, bel omurlarındaki stabilizasyon için kullanılan vida yerleştirme işlemlerinde üç boyutlu sistem yardımıyla hata oranı % 1’in altına inmektedir..

Anadolu Sağlık Merkezi
Nöroşirürji Uzm. Prof. Dr. Tuncer Süzer

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön