Az stres fayda sağlıyor!

Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, stresin zararlı olduğu kadar aynı zamanda faydalarının da olduğunu söyledi.

Az stres fayda sağlıyor!

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, stres hakkında bilgiler verdi. Stresin zararlı olduğu kadar faydalı olduğu noktalarının da olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, şu ifadeleri kullandı: "Birisiyle belirli bir saatte buluşacaksak, bu bizde stres yaratır. Buna uygun olarak evden çıkarız ve randevumuza gideriz. Gitmeden önce ne kadar zamanda orada olacağımız hesaplamamız, hava durumuna göre giyinmemiz stres sonucu yaptığımız davranışlardır. Bu davranışlarımız sayesinde o kişiyle zamanında buluşuruz ve dışarıdaki hava koşullarından etkilenmeyiz. Hayatınızda, böyle tonlarca stres vardır, bu da bizim hayatta kalmamızı sağlar. Stres anında vücudumuzda çeşitli hormonlar salgılanır. Bu hormonlar sayesinde yeni durumla savaşacak hale geliriz."

 

Stresli bir durumla karşılaştığımızda ilk olarak beynimizin alarm verdiğini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Üney  sözlerine şöyle devam etti: "Bu alarm sayesinde durumla ilgili dikkatimizi toplarız ve vücudumuzu hazırlarız. Bu hazırlanma bizim yeni duruma karşı direncimizi artırır. Ve bu durumla savaşmamızı veya baş etmemizi sağlar. Eğer savaşamazsak ya da baş edemezsek tükenme meydana gelir yani strese yenik düşeriz."

 

"Strese ne düzeyde karşı koyabileceğimizi, onun ne seviyede olduğuyla ilgilidir. Eğer stres bizim kaldırabileceğimizden fazlaysa, sürekliyse, yeterince savaşacak gücümüz yoksa ya da birden fazlaysa; baş etmemiz de zor olacaktır" ifadelerini kullanan Yrd. Doç. Dr. Üney, stresi algılamanın kişiden kişiye farklılık gösterdiğini de sözlerine ekledi. Üney, "Birisi için kolay baş edilen stres, diğeri için bir felaket olabilmektedir. Bazen aynı stresle daha önce kolay başa çıkabilirken, yeniden aynı stresle başa çıkamayabiliriz" dedi.

 

FITIK NEDEN OLUR? Başlıca sebepleri ağır kaldırma,... STRESİN BİZİ DAHA FAZLA ETKİLEDİĞİ 10 DURUM Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. ...

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön