Göğüs küçültme ameliyatı nasıl olur?

Göğüs küçültmek için yapılması gerekenler nelerdir? Konunun uzmanları göğüs küçültme hakkında merak edilenleri anlattı.

Göğüs küçültme hakkında merak ettikleriniz...

Meme küçültme ameliyatları, kadınlar tarafından estetik amaçlı olarak tercih edilirken, aslında yaşam kalitesini düşüren pek çok sağlık sorunundan kurtulmak için de yapılıyor. Büyük meme yapısı yüzünden özellikle sırt ve boyun ağrıları, duruş bozuklukları ve kamburluk gibi sıkıntılar, bazen hastanın nefes almakta güçlük çekmesine bile yol açabiliyor. Bedensel sağlık problemlerinin yanı sıra, dış görünüşlerinden hoşlanmayan kadınlar kendini toplumdan soyutlayabiliyor, sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkilenebiliyor.

 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlgi Güler, büyük göğüslü kadınların yaşadığı sorunları ve o sorunların çarelerini anlattı.

 

Aşırı büyük memeleri olan kadınların yaşadığı en yaygın sıkıntılar şunlar:

 • Omuz, sırt ve iskelet ağrıları
 • Kamburluk
 • Meme altı bölgesinde ve memelerin aralarında oluşan pişik, tahriş gibi durumlar
 • Sütyenin aşırı derecede baskı yapması ile kollarda görülebilen uyuşma
 • Nefes almada güçlük
 • Kişinin kendini bir türlü beğenmemesi, uygun kıyafet bulamamaktan ötürü kendini çirkin hissetmesi ile meydana gelen sosyal ve psikolojik sorunlar

 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlgi Güler, bu gibi sorunlara çözüm olabilecek meme küçültme ameliyatı ile ilgili şunları söyledi: “Meme küçültme ameliyatı memenin gelişimini tamamladığı 17 yaştan itibaren uygulanabilir, emzirmeye ve cinsel ilişkiye engel olmadığı için bekarlara ve çocuk sahibi olmayı planlayanlara da uygulanabilir."

 

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl oluyor?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde mamografi veya meme ultrasonu çekilmesi gerektiğini söyleyen Dr. İlgi Güler, genel anestezi ile yapılan bir operasyon olduğu için de bu tür operasyonlardan önce yapılan standart tetkiklerin de yapıldığını söyledi.  Ameliyattan bir süre önce ve sonra sigara ve kanama riskini artırabilecek aspirin türevi ilaçların kullanılmaması gerektiği hakkında da uyaran Güler, meme küçültme tekniği ile ilgili de bilgiler verdi. Genel anestezi altında yapılan meme küçültme ameliyatı ortalama 3 saat kadar sürüyor. Açılan kesiler deri altında kalan ve eriyebilen dikişlerle kapatılıyor ve içeride toplanan kanı dışarı alabilmek için her iki memeye de geçici olarak dren takılıyor. Ameliyatın sonunda cerrahi sütyen de takılabiliyor.

 

Dr. İlgi Güler’in açıklamalarına göre, memelerin büyüklüğü ve şekli, derinin durumu, vücut ölçüleri, ek hastalıklar, yaş, emzirmeyi düşünüp düşünmeme gibi durumlar ve cinsel aktiflik de ameliyatın tekniğine karar verilirken göz önünde bulunduruluyor. Ancak hangi teknik tercih edilirse edilsin, operasyon temelde cilt dokusu ile birlikte fazla meme dokusunun da çıkarılmasını içeriyor. Meme küçültme operasyonlarında genellikle meme başı sinirleri, damarlar ve süt kanalları korunuyor ancak çok büyük memelerde ve ileri yaştaki kadınlarda meme dokusu, meme ucu bölgesiyle birlikte alınıyor, meme dokusu buradan çıkarılıyor ve meme ucu bölgesi yerine dikiliyor.

  

Göğüs küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

İki türlü iz kalabilir: Eğer meme ucu çıkarılarak doku alındıysa meme ucu çevresinde yuvarlak ve aşağıya doğru inen başka bir kesi izi veya ters T şeklinde meme altına uzanan bir iz. Ancak derinin iyileşme durumuna göre bu izlerin belirginliği ve kalıcılığı kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir.

 

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası...

Her ameliyattan sonra olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatından sonra da yara çevrelerinde morluklar, ödem ve ağrı kesicilerle giderilebilen ağrılar oluşabilir. Ameliyattan bir gün sonra drenler çekilir ve genellikle hasta taburcu edilir. İki gün sonra banyo yapmaya başlayabilir ve 7 ila 10 gün sonra da işine dönebilir. Ameliyattan sonraki 2 ay içinde bazı sporlar ve aktivitelerin kısıtlanabileceğini aktaran Dr. İlgi Güler, ortalama 4 hafta boyunca cerrahi sütyenin kullanılmasını öneriyor.

  

Göğüs küçültme ameliyatının olası zararları nelerdir?

Her ameliyatta görülebilecek olan kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyon riskleri, meme küçültme ameliyatında da geçerlidir. Meme uçlarında oluşabilecek olan his kaybının doğal olduğuna dikkat çeken Dr. İlgi Güler, bu durumun 1 yıla kadar kendiliğinden düzelebileceğini söylüyor. Yaraların iyileşme süreci de kişinin medikal özelliklerine ve sigara kullanıp kullanmadığına da bağlı olarak kişiden kişiye değişebiliyor.

 

 

Memorial Antalya Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları hakkında bilgi verdi.

 

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler ya da bazı hastalıklar sonucu vücut ölçülerine uyum sağlayamayan iri meme problemleri ortaya çıkabilir. Buna; kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi de eklendiğinde yaşam kalitesini düşüren bir görünüm ve sağlık sorunları görülür. Sırt ve boşun ağrıları, kol sinirinde uyuşmalar, duruş bozuklukları ve kamburluk gibi ortopedik sorunların yanı sıra özellikle yaz aylarında cilt tahrişleri oluşabilir. Kişinin günlük aktiviteleri ve hareket alanı sınırlanır, psikolojik ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilenir. Meme küçültme ve dikleştirme amacıyla uygulanan ameliyatlar, memeye doğal bir görünüm kazandırır ve kişinin yaşamı kolaylaştırır.

 

Vücut ölçülerine göre meme şekillendirilir

Meme küçültme ameliyatının nasıl yapılacağı; meme büyüklüğü, şekli, cilt yapısı, hastanın şikayetleri, yaşı, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağı gibi detaylar değerlendirildikten sonra planlanır. Ameliyat izi, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyat hakkında hasta detaylı olarak bilgilendirilir. Ameliyatta, büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri tabakası çıkarılır. Genel anestezi altında yapılan işlem, yaklaşık 3-4 saat sürer.

 

Kendiliğinden eriyen gizli dikiş uygulanır

Ameliyattan sonra çok az ağrılı geçen süreçte kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Meme üzerine, iç çamaşırına benzer sargı uygulanır. Genellikle her iki memeye dren adı verilen küçük borular yerleştirilir ve bunlar, 2-3 gün sonra çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman uygulanır. Dikişler genellikle gizlidir ve alınmaz. Hasta 6 - 8 hafta sporcu iç çamaşırı kullanır. Ameliyattan sonraki erken dönemde görülebilen şişlik, hissizlik ve morluk gibi sorunlar çok kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır.

 

Yeni cerrahi tekniklerle ameliyat izi azaltılabilir

Ameliyatta hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalabilir. Son zamanlarda uygulanan cerrahi teknikler sayesinde ameliyat izleri minimum düzeylere indirilmiştir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. İşlem öncesinde hastaya bu detaylar ayrıntılı olarak iletilmekte ve ameliyat izi konusunda gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

 

Hastanın yaşam kalitesi yükselir

Meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin sosyal ve psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini sağlayan, hastayı yaşama bağlayan ve özellikle de kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı sonrası gebe kalınabilir ve emzirme fonksiyonu devam eder. Ameliyatla şekillendirilmiş meme, yapısını uzun süre korur ancak hastanın ameliyat sonrası süreçte özellikle kilo değişimleri konusunda dikkatli olması önerilir. Kişi ameliyattan bir hafta sonra iş yaşamına geri dönebilir. Ancak iki ay gibi bir süre ağır sporlardan uzak durma önerilir.

 

BÜYÜK MEMELİ KADINLARDA KANSER RİSKİ DAHA MI FAZLA? Büyük memeli kadınlarda, kanser ... GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ YAŞAM KALİTESİNİ NASIL ETKİLİYOR? “20 yıldır denize giremediğini s...

 

 

Meme dikleştirme nasıl yapılır?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön