Soğuk algınlığı hakkında bilinmesi gerekenler

Soğuk algınlığı nedir, nasıl tedavi edilir? İşte soğuk algınlığı hakkında merak edilen soruların cevapları...

Soğuk algınlığına dikkat!

Soğuk algınlığı nedir?

Yaygın olarak görülen soğuk algınlıkları kış boyunca çileden çıkmamıza sebep olurlar. Suçlu genelde burunda, boğazda, sinüslerde ve gırtlakta iltihaplanmaya sebep olan viral bir enfeksiyondur. Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Soğuk algınlıkları çoğu insan için tehlikeli değildir; ancak birkaç gün sürmelerine rağmen, son derece nahoş olabilirler. Ne yazık ki pek bir şey yapmak mümkün değildir.

 

Kim soğuk algınlığına yakalanır?

Çocuklar yılda ortalama 5, yetişkinler ise 3-4 kez soğuk algınlığına yakalanırlar. Çocuklar, ayaklı virüs deposu gibidirler ve çocuklarla temasa geçen yetişkinler, örneğin öğretmenler, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmaya daha meyillidirler. Sigara kullanan, diyabeti olan, bağışıklık sistemleri hasarlı ya da astımı olan kişilerde, zatürre gibi komplikasyonların görülme riski daha fazladır.

 

Nasıl önlem alabilirim?

Önlem alması gereken kişiler, hâlihazırda soğuk algınlığına yakalanmış olanlardır. Hapşırırken ve öksürürken ağızlarını kapamalı, ellerini yıkamalı, kullandıkları peçeteleri kapalı çöp kutularına atmalı ve akan burunlarını kontrol altına alana dek işten ya da okuldan uzak durmalıdırlar.

 

Takviyeler korunmama yardımcı olur mu?

Çinko takviyesi, soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilir. Sarımsak, C ve D vitaminleri ya da ekinezya kullanmak zarar vermez; ancak koruma sağladıklarına dair de kesin bir kanıt yok. Probiyotiklerin, bağırsaktaki ‘iyi’ bakterilerin, soğuk algınlığının etki alanını, süresini, şiddetini ve etkisini azalttığına dair düşük kalitede veriler mevcut. Bilim adamları probiyotiklerin işe yarayıp yaramadıklarını çözmeye çalışırken yoğurt yiyerek probiyotik alımınızı artırmamanız için hiçbir sebep yok.

 

Soğuk algınlığına yakalanırsam ne yapmalıyım?

Birçok insan, hastalığı birkaç günde atlatır. Genel tavsiye dinlenmek, yeterince sıvı tüketmek ve başkalarına bulaştırmamaya çalışmaktır. Isınmanın ya da tavuk suyuna çorba içmenin yararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yok ve buhar banyosu da işe yaramıyor muhtemelen. Parasetamol hakkındaki kanıtlar kısıtlı; ama anti-inflamatuvarlar, ağrılara ve acılara iyi gelebiliyor. Oral ve nazal dekonjestanlar muhtemelen işe yararlar.

 

Soğuk algınlığı aşısı yolda mı?

Hayır. Aşılar, bağışıklık sistemini belirli virüslere karşı güçlendirir. Ancak hangi virüsleri hedef alacağınızı bilmeniz gerekir. Ve soğuk algınlıkları çok çeşitli virüslerden kaynaklanabilir. Genelde belirli bir virüs bulunamıyor; dolayısıyla bir aşı geliştirmek neredeyse imkânsız.

 

 

Yakın zamanda soğuk algınlığı tedavisi bulunacak mı?

Muhtemelen hayır. Heyecan yaratan bazı antiviral ilaçlar var; interferon gibi. Yapılan bir deneyde, interferonun öksürük, burun akıntısı ve halsizlik semptomlarını düşürdüğü ortaya çıktı. Ancak katılımcılara aynı anda farklı ilaçlar da verilmişti. Bunun yanı sıra interferon ne yazık ki grip benzeri semptomlara sebep oluyor.

 

Neden antibiyotik kullanamıyoruz?

Soğuk algınlıkları genellikle virüs kaynaklıdır ve antibiyotikler virüsleri öldürmezler. Zaman zaman soğuk algınlığı olan insanların solunum yollarında yaşayan bakterilere rastlanıyor; ancak bunları antibiyotiklerle yok etmek, iyileşme hızınızı artırmaz. Soğuk algınlıkları nadiren kulak enfeksiyonlarına, şiddetli sinüzite ya da zatürreye sebep olabilir. Bu durumlarda antibiyotik kullanımı gereklidir. Ciddi bir komplikasyon belirtisi olan semptomlar, yüksek ateş, yeşil balgamlı öksürük, kulak ağrısı ya da yüzde acıdır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön