Facebook yaşlıların belleğini mi geliştiriyor?

Düzenli olarak bilgisayar kullanan kaç yaşlı insan tanıyorsunuz? Peki ya akıllı telefonlarında sosyal medyayı takip eden kaç tane biliyorsunuz?

Facebook yaşlıların belleğini mi geliştiriyor?

60 yaş üzerindeki insanlar tarafından teknoloji kullanımı giderek artarken, tercih sebebi ya da imkansızlıktan dolayı hala kullanmayanlar da var. Kullanmayanlar potansiyel faydalardan eksik mi kalıyor?Bunlar, İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın arkasındaki sorulardan bazıları…Çalışmada bilgisayar ve sosyal medyaya dair az veya hiç deneyimi olmayan 60-95 yaş arası yaşlı yetişkinlere odaklanıldı. Grup, kendi başına evinde ya da başkaları ile bir tesiste yaşayan 76 insandan oluşuyordu. Neredeyse grubun yarısını oluşturan ve rastgele seçilen denekler 3 aylık bilgisayar kursu aldılar. Kursa sosyal medya kullanımı da dahil edildi.Çalışma sonuçlandırıldıktan ve sonuçların istatistiksel ölçümü yapıldıktan sonra, araştırmacılar, bilgisayar eğitimi alan grupta bilişsel yeteneklerin zamanla iyileşme kaydettiğini ispatladı. Eğitim almayanlarda ise hiçbir gelişme olmamıştı. Bilişsel değerlendirme bellek, sözel akıcılık, yönelim, dikkat, görsel-uzamsal yetenek ve dil alanlarını içeriyordu.Eğitim alan grupta, aynı zamanda akıl sağlığı ve genel refah açısından da gelişmeler kaydedildiği ortaya kondu.Önceki araştırmalar, beyin eğitim programlarının, bilişsel rezerv, zihinsel aktivite ve sosyal etkileşim gelişiminde bilişsel yararlar sağladığı gösteriyordu. Bu araştırma ise, bilgisayar kullanımın bilişsel ve duygusal / ruhsal geliştirdiği fikrini güçlendiriyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 370

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2895

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2406

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1531

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4907

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön