İkiz kardeşleri hayatını kurtardı

2 yaşındayken talasemi teşhisi konulan Emirhan’a, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen ikiz kardeşleri şifa oldu.

İkiz kardeşleri hayatını kurtardı

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde yaşayan Emine (32) ve Hakan (41) Aslancan çiftinin 14 yaşındaki oğulları Emirhan’a henüz 2 yaşındayken talasemi teşhisi konuldu. Hastalığı nedeniyle 3 haftada bir kan nakledilen Emirhan’ın iyileşebilmesi için ilik nakli olması gerekiyordu. Ev kadını Emine ve elektrik teknisyeni Hakan Aslancan çifti, doktorların da tavsiyesi üzerine Emirhan’a ilik nakli yapılması amacıyla ikinci bir çocuk dünyaya getirmeye karar verdi.

 

Embriyonlar hastalıktan arındırıldı

İstanbul’da özel bir hastaneye başvuran Emine Aslancan, tüp bebek yöntemiyle 2 kez hamile kaldı ancak düşük nedeniyle bebeklerini kaybetti. Üçüncü denemede Emirhan’a uyumlu embriyonlar belirlendi. Daha sonra “genetik ayrıştırma” yöntemiyle embriyonlar hastalıktan arındırıldı ve anne Emine Aslancan’ın rahmine nakledildi. Tüp bebek işlemi başarılı oldu ve Emine Aslancan, Ağustos 2011’de Berra ve Zümra ismini verdikleri ikizlerini dünyaya getirdi. İkizlerin kordon kanı, Emirhan’a yapılacak ilik naklinde kullanılmak üzere saklandı.

 

Aslancan çifti, Berra ile Zümra’nın 3 yaşına girmesiyle birlikte ilik nakli için hastaneye başvurdu. İkizlerden alınan tam uyumlu ilik, doğumda saklanan kordon kanıyla birlikte Emirhan’a nakledildi.

 

Hızla iyileşti, ilaçlardan kurtuldu

Kendisi için doğan ikizlerin kordon kanı ve iliğiyle hızla iyileşmeye başlayan Emirhan, 1 yıl içinde tamamen sağlığına kavuştu. Doktorlar, tedavideki başarı üzerine Emirhan’ın kullandığı bütün ilaçları kesti. Emine Aslancan, “Büyük mutluluk yaşadık. Umarım ilik bekleyen tüm hastalar da bizim gibi sağlıklarına kavuşur” dedi.

 

Emirhan’ın melekleri

Hastaneden çıktıktan sonra zamanının büyük kısmını “Meleklerim” dediği 4 yaşındaki ikiz kardeşleriyle birlikte geçiren Emirhan, “Sağlıklı biri olmamı kardeşlerime borçluyum. Nakil sürecinde okula gidemediğim için evde eğitim görmüştüm. Buna rağmen takdir belgesi aldım. Gelecek yıl 8’inci sınıftan itibaren okuluma devam edeceğim” diye konuştu.

 

Genetik ayrıştırma nedir?

Tüp bebek (IVF) işlemi esnasında embriyonların genetik testi yapılarak sadece sağlıklı olanların seçilip anneye transfer edilmesi uygulamasıdır. Yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamında döllendirilerek, bunun sonucunda gelişen embriyonlardan alınan 1 veya 2 hücre örneğiyle gerçekleştirilir. Alınan hücre örneklerinde doğacak bebekteki sayısal ya da yapısal bozukluklar ve tek gen hastalığı adı verilen talasemi, orak hücreli anemi, kistik fibrozis gibi problemlerin tanısı yapılabilmektedir. Bu da sağlıklı ve iyi durumdaki embriyonların anneye aktarılması yoluyla sağlıklı bebeklerin oluşmasını sağlamaktadır. Talasemi veya dengeli yapısal translokasyon tehlikesi taşıyan anne-baba adaylarına uygulanabilir.

 

Haber: Soner Özcan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön