Mide-bağırsak gribinden çocuklar etkilenmesin!

Dr. Behiç Berk Kuğu, çocukların daha çok etkilendiği mide bağırsak gribine karşı bu aylarda daha temkinli olmak gerektiğini söylüyor.

Mide-bağırsak gribinden çocuklar etkilenmesin!

Tıbbi adıyla ‘gastroenterit’ olarak bilinen, yetişkinlerin ve daha çok çocukların maruz kaldığı bu hastalık sudan, dışkıdan, temas edilen yüzeylerden hatta havadan bile bulaşabiliyor.  Son iki aydır özellikle acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan gastroenterit hastaları dikkat çekiyor. Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri’nden Dr. Behiç Berk Kuğu hastalığa karşı özellikle bu aylarda daha temkinli davranılmasının uygun olacağını belirtti. Bu hastalıktan özellikle çocuklar daha sık etkileniyor.

 

Viral gastroenteritlerin yaygınlaşmaya başladığı kış aylarında daha temkinli davranılması gerekir. Tüketilen yiyeceklerin çok iyi temizlenmesi ve arındırılması gerekir. Yiyecek, içeceklerden, mobilyalardan, parmaklıklardan, halılardan ve kapı gibi yüzeylerden çok çabuk bulaşabilen bu virüslere karşı korunmak için, hijyen en önemli korunma yöntemidir. Şüpheli yiyeceklerden uzak durmak, sürekli dokunduğumuz yüzeylerin temizliğinden emin olmak, el hijyeni konusunda dikkatli davranmak ve çocuklara el temizliği alışkanlığı kazandırmak birçok bulaşıcı hastalığın bulaşma riskini azaltır. Ellerinizin tamamen temiz olduğundan, çocukların dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edildiğinden, meyve-sebze gibi gıdaların temizliğinden emin olun.

 

Uzun süren kusma ve ishalin çocuklarda aşırı sıvı kaybına neden olur. İleri derece sıvı kayıpları, organ yetmezliklerine ve hatta yaşam fonksiyonlarının durmasına yol açabilir. Bu nedenle çocuklarımızda ani başlayan ishal, kusma ve karın ağrısı görüldüğünde ilk olarak kaybettikleri sıvıyı yerine koymak gerekir. Bu gibi durumlarda, en hızlı müdahalenin bebeklerin sık aralıklarla emzirilmesi ve çocuklara da bol sıvı verilmesidir. Sıvı kaybı ciddi olmadığı sürece, genellikle hastalık 3-4 gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak bulaştırıcılığın 7-8 gün kadar devam eder.

 

Bu virüslerin kişiye bulaştıktan sonra hastalık bulgularının ortaya çıkması ortalama 24-48 saat, hastalık kendini öncelikle bulantı, kusma ve ishal ile gösterir. Bu belirtilere daha sonra ateş ve halsizlik de eklenmektedir. O nedenle bu belirtileri fark ettiğinizde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bu vakalarda kesinlikle hekime danışmadan ilaç kullanılmamalı. Hastalık etkeni viral olduğu için, antibiyotik kullanımının hiçbir etkisi olmayacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön