Kolesterol ilaçlarına sınır getirilmesi uygulanabilir mi?

ABD’de kolesterol hastalarının ilaç kullanımına yönelik düzenlemeyle hastalara doğal beslenme ve diyet önerildi.

Kolesterol ilaçlarına sınır getirilmesi uygulanabilir mi?

Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji, kolesterol ilaçlarıyla ilgili yeni bir düzenleme getirdi. Düzenlemeye göre kolesterol ilacına ihtiyacı olanlar iki gruba ayrıldı. İlki yüksek risk altında olanlar (şeker hastaları ya da kalp krizi geçirenler), ikinci olarak da kötü kolesterol seviyesi aşırı yüksek olanlar. Daha önce iki gruptaki hastalara da kötü kolesterol seviyeleri 70’e düşene kadar ilaç kullandırılırdı. Yeni düzenlemeyle 70 şartı kaldırıldı. Amerikalı uzmanlar, kolesterolün dengelenmesi için bol sebze, meyve ve tahıl içeren diyet ve haftada 4 kez açık havada en az 35 dakika spor yapılmasını önerdi. Uygulama yeni bir tartışma yaratırken, alanında uzman isimler düzenlemeyi değerlendirdi.

 

ABD’de kolesterol hastalarının ilaç kullanımına yönelik düzenlemeyle hastalara doğal beslenme ve diyet önerildi.

 

‘Birçok kolesterol hastasını doğal yollarla tedavi ettim’

Uzman Dr. Ender Saraç:  Esas tedavi beslenme tarzı ve doğal yöntemlerle kolesterolü dengelemek olmalı. Ancak onlarla olmazsa hekim kontrolünde ilaç kullanılmalı. Posasıyla birlikte greyfurt, keten tohumu, yeşil çay, yulaf ezmesi, bakliyatlar dengeleyici besinlerdir. Ben yıllardır hastalarımın kolesterol ilacı kullanmadan kolesterollerini kontrol altına aldım. Kontrollü stres yönetimi de çok önemli. Lifli ve kabuklu sebzeyle meyveler tüketilmeli. Bunlar kolesterolü doğal yolla düşürür.

 

‘Öncelikle diyet tedavisi gerekir’

Kardiyoloji Uzm. Prof. Dr. Ali Serdar Fak: Kolesterol ilaçları hastalardaki riske göre

kullanılmalı. Hastanın riski ne derece yüksekse ilaç da gerekli hale gelir. Amerikan Kardiyoloji Derneği’nin getirdiği düzenleme de hastanın taşıdığı risk profiline göre kolesterol tedavisinde ilacı öngörmekte. Burada diyet önemlidir. Öncelikle diyet tedavisinin önerilmesi gerekir. Ancak by-pass, şekeri olan ya da kriz geçirmiş hastada diyet tedavisi yeterli değildir.

 

‘Düzenleme ilaç kullanımını artırır’

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ziya Mocan: Bu kontrolün doktora verilmesidir. Uygulama ‘70’in altına kolesterolü düşürebilirsiniz’ diyor. Bu durum ilaç kullanımı artırır. Çünkü ilaca olan ihtiyacı genişletiyor. Uygulama aslında kolesterol ilaçlarının kesilmesi ya da azaltılmasıyla ilgili değil, aksine daha uzun süre kullanılabilir olduğunu gösteriyor. Gözlem altında doktor kontrolünde ilaç kullanılabilir.

 

‘Kolesterol ilaçları kalp krizi oranını düşürmedi’

Kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay: Kolesterolün kalp krizine neden olduğunu gösteren bir araştırma yok. Ama ciddi araştırmalar şunları ortaya koydu. Son 10 yılda kolesterol ilaçları yaygın kullanılıyor ama buna karşın kalp krizi oranında düşme yok. Kalp krizi geçirenlerin yarısının kolesterolü düşük. Amerika ilk aşamada ilaçları kısıtladı, yakında tamamen yasaklayacak. Yıllardır söylüyorum: Bu ilaçların faydası

yok ama ciddi yan etkileri var.

 

‘Önce diyet, sonra riske göre ilaç’

İst. Ünv. Tıp. Fak. Kardiyoloji Başkanı Prof. Dr. Kamil Adalet: Kolesterol seviyesi

70 şartı her hasta için geçerli değildir. Yüksek riskte 70, düşük riskte 130 kolesterol

seviyesi normaldir. Riskli hasta dediğimiz 50 yaşın üstünde şeker hastalığı olan, enfaktüs geçirmiş, sigara içen bir kişide kolesterol seviyesinin 70’e inmesi lazım. Burada önemli olan her koşulda 3- 6 ay diyet yapmak. O diyet sonrasında hedefe ulaşılmaması halinde ilaç kullanımına geçilir. Önce diyet sonra risk durumuna göre ilaç.

 

‘Statinleri bırakın yorumuna katılmıyorum’

Maltepe Ünv. Kalp Damar Cerrahisi’nden Dr. Ahmet Özsoy: 30 yıllık deneyimlerime dayanarak ve aynı zamanda koroner kalp rahatsızı biri olarak söylebilirim ki düşük doz statin ben kendim de kullanıyorum. Bunu kötü kolosterol diye tanımlanan LDL seviyesini 90-100 civarında tutmak için yapıyorum. Amerikalıların savunduğunu ben yıllardır hastalarıma uyguluyorum. Diyetislerin tamamen statinleri bırakın yorumlarına katılmıyorum.

 

Haber: Zeynep Yıldırım

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön