Kapalı alan korkusu üzerine giderek geçer mi?

Yrd. Doç. Dr. Uğur Hatıloğlu, klostrofobinin nasıl üstesinden gelinebileceğini anlattı.

Kapalı alan korkusu üzerine gidilerek geçer mi?

Klostrofobi yani kapalı alan korkusu yaşayan kişiler kapalı alanlarda kaygı ve korkuya kapıldıkları için, asansörleri, toplu taşıma araçlarını kullanamıyor.

 

Yrd. Doç. Dr. Uğur Hatıloğlu, klostrofobinin nasıl üstesinden gelinebileceğini anlattı.

 

Kapalı alan korkusu nedir?

Kapalı alan korkusu herkeste olabilir. Dar olanlarda kalamama gibi de kendini gösterebilir. Hastalık olarak tanımlamayabilmemiz için bazı kriterlerin olması gerekir. Her kapalı alandan korkanı hasta olarak tanımlamak doğru değil.

 

Belirtileri nelerdir?

Kişi kendini boğuluyor gibi hisseder, çarpıntı, terleme, bayılacak hissi ve baş dönmesi yaşar. Panik belirtileriyle ortaya çıkması hastalık için ayırıcı olur. Kişi bu durumun birkaç kere başına gelmesiyle korku yaşar ve aynı davranıştan kaçınmaya başlar. Her zaman bir erteleme, alternatif bulma arayışına girer.

 

Ben böyleyim demek doğru değil!

Kişilerin böyle rahatsızlıkları daha çok beyin MR’ı çekilme, yüksek yerde oturamama durumlarında ortaya çıkıyor. Kişi durumun kişisel özelliğinden kaynaklandığını düşünerek yaşamlarını ona göre planlıyor. Aslında bu bir fobi, kaygı bozukluğudur. Ben böyleyim deyip geçiştirmesi doğru değil.

 

Kişiler bu hali normalleri olarak kabul eder. Kişisel özellik gibi algılar. Bu korku çocukluktan başlıyor. Birden bire ortaya çıkmıyor. Bir yerlerde kapalı, kilitli kalma gibi hikâyeleri var bu kişilerin. Anne babaları çok evhamlı olan ve bir yerde kitli kalma yaşantısı olan kişilerde görülme sıklığı daha fazla.

 

Bu kişiler her türlü kapalı alana girmekten çekinirler mi?

Asansör, toplu taşıma araçları, sinema, sınıflar, evin bazı kısımları gibi yerlerde rahatsızlık duyabilirler. Bu kişiler daha çok çıkışa yakın yerleri tercih eder. Sinema salonlarında biletleri kapıya, çıkışa yakın yerler olur. Yanlarında birilerini götürürler. Güvenlik arayıcı davranışta bulunurlar. Güvenlik eşyaları taşırlar. Örneğin bir şişe su, nefes açıcı, mendil ya da bir kişi alırlar.

 

Hangi durumda ilaç tedavisi şart?

Panik ataklar hayatın vazgeçilmezi olduysa, kişi hiçbir şekilde kapalı alana giremiyorsa, ofis, bürolara giremiyorsa, günü azap gibi geçiyorsa ve de arkadaşlarıyla plan yapamıyorsa kişinin yaşam kalitesi düşecektir. Bu durumda tedavi kaçınılmaz. Kişi bu durumu ertelemeye giriyorsa ileride depresyon, panik bozukluk yaşayabilir.

 

İlaçsız tedavi de mümkün!

Mutlaka psikoterapi uygulanıyor bu durumda. İşlevselliği çok bozuksa ilaç tedavisi kullanıyor. Her durumda psikiyatrik tedavi de gerektirmeye biliyor. Hafif ve orta durumda olan vakalarda bilişsel davranış terapiyi bilen psikolog ile sorun aşılabiliyor.

 

Kapalı alan korkusu üzerine giderek geçer mi?

Korku ve kaygının üzerine gidilebilir. Adım adım bu konuda duyarsızlaşmak gerekiyor. Öncesinde daha kısa tünellerden geçilebilir. Ben buradan çıkamazsam, boğulursam…vs.  Aksi halde birden korkunun üzerine gidilirse travmaya dönme riski vardır ve giderek de tablo ağırlaşabilir. Benzer durumlarla karşılaştıkça da korku daha da pekişebilir. Ve korku o kişinin yanında arkadaş gibi kalır. Her şeyden kaçınır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Haziran 2019 Pazar 18:02

  Merhabalar bende emara çok girdim artık giremiyorum korku carpıntı baş dönmesi hafif bulantı oluyor korkuyordum emardan bir muhtet sonra bende bu sıklaşmaya başladı bir alış veriş yerine girip çıktım baş dönme çarpıntı boğulma bir panik nerde olduğumu bile vian anlayamadım 1 haftada 3 sefer oldu ne

  Cevapla
 •  
  25 Mart 2019 Pazartesi 13:48

  Benimde klostrofobim var ve aşırı düzeyde bedende soyunma odasında üstümğ değiştirirken kwpı sıkışmıştı ve ben aşırı sesli bişekilde bağırmıştım sonr a annem hocayı felan aradı hoca kapının menteşesini söktü ama yinede geçmedi hocalar kapıda bekliyo ayrıca normal arabaya bile binemiyorum 6.sınıfım

  Cevapla
 •  
  29 Eylül 2018 Cumartesi 17:58

  benimde klosrofobim var ama abartılcak kadar değil senin işin zor...

  Cevapla
 •  
  06 Nisan 2018 Cuma 19:36

  Benim cok ilerledi otobustebile carpinti basliyor napabilirim saygilar dilerim

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2018 Cuma 15:54

  merhaba ben ankara da oturuyorum ismimi belirtmek istemiyorum ileri derece klostro fobi rahatsızlıgım var artık öyle bir hal aldım ki hayatım tamamen kısıtlandı şehir dışına çıkamaz hale geldim ve yavaş yavaş korkularım artıyor ve eminimki yakında işe gidemez biri olacagım bana bu konuda işinin ehli tamamben seni, iyileştiririm diyecek boş laf konuşmayacak kendie güvenen bir piskolog yok mu burada lütfen yarım edin artık nefes alamaz ve hayatım çekilmez bir halde ne olur beni bu durumdan biri kurtarsın telefon numaram 0553 401 2341

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön