Ortodonti tedavisinin başarısı pekiştirme aşamasına bağlı

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ortodonti tedavisi sonrası ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

Ortodonti tedavisinin başarısı pekiştirme aşamasına bağlı

 Yaklaşık 2 yıl süren ortodonti tedavisi sonrasında, diş etrafındaki yapılar dişlerin bu yeni konumuna hemen uyum sağlayamazlar. Bunun sebebi, diş eti fibrillerinin esnek olmasının yanı sıra, ısırma, çiğneme gibi hareketlerle dişlerin ön tarafa doğru hareket etme eğilimidir. Bu nedenle aparatlar çıkarıldığı zaman dişler eski konumlarına dönebilirler. Tedavi sonrası düzelen dişleri korumak oldukça önemlidir. Pekiştirme aşaması ortodonti tedavisinin son aşamasıdır. Bu dönemde de dişlere gereken özenin gösterilmesi gerekir.

 

Tedavi sonrası dişlerin eski konumlarına dönmesinin engellenmesi için 2 tür önlem alınır. Hareketli ya da sabit pekiştirme aparatlarıyla dişlerin düzeltilen konumlarında tutulması gerektiğini söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu pekiştirme aparatları ve kullanımlarıyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

 

Sabit pekiştirme aparatları

Sabit pekiştirme aparatları en sık kullanılan yöntemdir. Ön bölgedeki dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılırlar. Ortodontistler tarafından en çok tercih edilen yöntemdir. Çünkü kaybolma, kullanılmama gibi riskleri yoktur. Dışarıdan görülmediği için de hastalarda estetik açıdan rahatsız olmazlar. Ratainer adı verilen bu aparatlar ağızda kaldığı sürece, dişlerin bozulma riski ortadan kalkmaktadır. Aparatların kopması durumunda hastaların hemen ortodontistine görünmesi gerekmektedir.

 

Hareketli pekiştirme aparatları

Bu aparatlar arasında en çok kullanılanlardan biri Essix diğeri ise Hawley plağıdır. Essix plağı tüm dişleri bir lens gibi sarar. Şeffaf, sert ve takılıp çıkarılabilen bir aparattır. Şeffaf olduğu için ağız içinde çok fazla belli olmaz. Hastanın bu aparata alışması kolaydır. Ortodontist dişlerin durumuna göre 24 saat ya da gece uyurken takılmasını isteyebilir. Zamanla kullanım süresi azaltılarak, hastanın tedavisi sonlandırılır. Hawley plağı da Essix gibi takılıp çıkarılabilen bir aparattır. Genellikle üst çeneye takılır. İlk günler konuşmayı zorlaştırabilir. Ancak birkaç gün içerisinde hastanın konuşması normale döner.

 

Pekiştirme tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

 • Eğer sabit pekiştirme aparatı kullanıyorsanız her yemekten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

 

 • Pekiştirme aparatları mutlaka ortodontistin söylediği şekilde kullanılmalıdır. Hareketli aparat kullanıyorsanız ve ağzınıza tam oturmuyorsa mutlaka ortodontistinizi arayınız.

 

 • Ratainer kırılabilen bir pekiştirme aparatıdır. Bu nedenle hastaların oldukça özen göstermeleri gerekir. Eğer kırılırsa hemen ortodontist ile iletişime geçilmelidir. Randevuya mutlaka ratainerlarınızla gelin.

 

 • Essix kullanıyorsanız temizlemek için farklı bir diş fırçası kullanın. Koku oluşmasını engellemek için temizlerken diş macunu kullanmayın. Akan su altında sıvı sabun ile temizleyebilirsiniz.

 

 • Hareketli plak kullanıyorsanız kullanmadığınız zamanlar mutlaka temizleyip kutusunda saklayın. Böylece zarar görmesini ve kaybolmasını engellemiş olursunuz.

 

 • Eğer pekiştirme aparatınız kaybolur ya da kırılırsa hemen ortodontistinizi arayınız.

 

 • Pekiştirme aparatlarınızı yüzerken mutlaka çıkarın. (hareketli ise)

 

Pekiştirme aparatlarının ortodontistin söylediği şekilde takılmadığında, dişlerin eski konumlarına gelebileceğini söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, pekiştirme tedavisinin ortodontide önemli bir rol oynadığını da belirtiyor. Bu aşama tedavinin son aşamasıdır. Sabır göstererek tedaviyi tamamlarsanız, bir ömür boyu muhteşem dişlerle gülümseyebilirsiniz.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön